Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » KALENDARIUM UBEZPIECZENIOWE ROLNIKA:
Główna » Aktualności, RP Międzyrzecka

KALENDARIUM UBEZPIECZENIOWE ROLNIKA:

Autor: Red. dnia 20 maja 2013

 CO KAŻDY ROLNIK WIEDZIEĆ POWINIEN

 

I  Obowiązujące w Polsce przepisy prawne nakładają na osoby prowadzące gospodarstwa rolne pewne obowiązki dotyczące ubezpieczeń:

1. Obowiązkowe ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Obowiązek powstaje w dniu objęcia gospodarstwa w posiadanie lub pokrycia nowego budynku dachem, ale tylko takiego, którego powierzchnia wynosi minimum 20m2. Umowę ubezpieczenia zawiera się na 12 miesięcy.

2. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika. Obowiązek również powstaje w dniu objęcia gospodarstwa w posiadanie i umowę zawiera się na 12 miesięcy. Za rolnika podlegającego obowiązkowi ubezpieczenia uważa się osobę, w której posiadaniu jest minimum 1ha ziemi.

3. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. Ubezpieczeniu podlegają wszystkie pojazdy wymagające rejestracji, w tym także ciągniki i przyczepy rolnicze. Z obowiązku tego zwolnione są kombajny zbożowe. Szkody spowodowane przez kombajn w drodze na lub z pola pokrywane są z polisy OC rolnika. Jest jednak warunek, szkoda musi być wyrządzona w drodze na lub ze swojego pola. W innym przypadku (zwłaszcza świadcząc usługę koszenia, należy mieć uprawnienia kombajnisty i wykupioną polisę OC kombajnisty).

We wszystkich w/w ubezpieczeniach rolnik ma prawo dokonać wyboru zakładu ubezpieczeń, z którym chce zawrzeć umowy ubezpieczenia. Mając wykupione ubezpieczenie w jednym zakładzie, chcąc zmienić na inny, musi najpóźniej na 1 dzień przed końcem odpowiedzialności złożyć wypowiedzenie u obecnego Ubezpieczyciela. Można to zrobić bezpośrednio w placówce Ubezpieczyciela, u jego przedstawiciela – agenta lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Aby wypowiedzenie było skuteczne, musi być złożone w formie pisemnej z własnoręcznym podpisem.

II Kolejnym ubezpieczeniem obowiązkowym, które weszło w życie z dniem 1 lipca 2008 roku, a jego nowelizacja 1 września 2008 roku, jest obowiązkowe ubezpieczenie upraw. Jest to ubezpieczenie budzące wiele wątpliwości i kontrowersji wśród rolników. Do rolników docierają mylne informacje, iż w przypadku braku ubezpieczenia nie otrzymają dopłat bezpośrednich. Nie, jedynie mogą mieć trudności z otrzymaniem kredytów z dopłatami z budżetu Państwa i nie będą mogli korzystać z funduszy unijnych na inwestycje w gospodarstwie. Dopłat bezpośrednich nie stracą. Kolejnym błędem jest twierdzenie, iż taniej jest zapłacić karę 2 euro od 1 hektara niż składkę ubezpieczeniową. Prawda jest taka, że ubezpieczenie od gradobicia kosztuje około 2 euro od hektara.

Wrześniowa nowelizacja ustawy zniosła obowiązek ubezpieczenia upraw od wszystkich ryzyk. W tej chwili można ubezpieczyć od wybranych lub tylko od jednego.

Rolnik ma obowiązek ubezpieczenia 50% posiadanego areału, nie wliczając użytków zielonych, czyli łąk i pastwisk, które są wyłączone z ubezpieczenia. Ma jednak prawo ubezpieczenia całości, jeśli taka jest jego wola.

Tu obowiązuje termin składania wypowiedzeń na 30 dni przed wygaśnięciem odpowiedzialności z polisy. W przypadku niedochowania tego terminu, jak we wszystkich ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa ubezpieczenia zostaje automatycznie przedłużona na kolejny rok i rolnik będzie zmuszony do zapłacenia składki, bez względu na to, czy wykupił już polisę w innym zakładzie czy nie.

Ważne terminy, jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie upraw. Chcąc ubezpieczyć uprawy w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” rolników obowiązują poniższe terminy:
1) uprawy ozime można ubezpieczyć nie później niż do 15 listopada.
2) uprawy jare od ryzyka suszy można ubezpieczyć do 30 kwietnia.
3) uprawy jare od wszystkich pozostałych ryzyk ubezpieczamy do 31 maja.

III Ważne terminy dotyczące odpowiedzialności z polis obejmujących ubezpieczeniem uprawy:

Ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dnia 7 lipca 2005 r. (Dz.U. Nr 150, poz. 1249) na podstawie nowelizacji z dnia 1 września 2008 r. (Dz.U. Nr 145, poz. 918) wprowadza okresy karencji, zwalniające zakłady ubezpieczeń z odpowiedzialności w określonych terminach dla poszczególnych ryzyk:
– dla ryzyka suszy, Towarzystwa odpowiadają za szkody powstałe po upływie 30 dni od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia;
– dla ryzyka gradu i przymrozków wiosennych odpowiedzialność rozpoczyna się po upływie 14 dni od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia;
– dla ujemnych skutków przezimowania odpowiedzialność rozpoczyna się w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia, pod warunkiem, że miało to miejsce przed 1 grudnia.

IV   Pamiętać należy, że dzisiejszy rolnik to bardzo często przedsiębiorca, który potrzebuje kompleksowego ubezpieczenia mienia związanego z prowadzoną działalnością.

Wychodząc tym potrzebom naprzeciw, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” stworzyło produkt „Bezpieczny Agrobiznes”, stanowiący skupienie szeregu ubezpieczeń typowo związanych z tego rodzaju działalnością gospodarczą. Warunki są bardzo korzystne i z cała pewnością, każdy z rolników-przedsiębiorców z pomocą przedstawiciela TUW, będzie w stanie stworzyć pakiet pasujących do jego potrzeb i spełniający jego oczekiwania dotyczące zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” Biuro Regionalne w Gorzowie Wlkp., zaprasza zainteresowanych rolników do naszych placówek: w Gorzowie Wlkp. ul. Łokietka 32/33 oraz  w Zielonej Górze ul. Boh. Westerplatte 50a

 

oraz do wszystkich agentów współpracujących z naszym Towarzystwem.

Teresa Grzywaczewska
Dyrektor Biura Regionalnego
TUW „TUW” w Gorzowie Wlkp.

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.