Lubuska Izba Rolnicza » Archiwum bloga » ZASADY PRZYDZIELANIA WSPARCIA PO KLĘSKACH
Główna » Aktualności, RP Międzyrzecka

ZASADY PRZYDZIELANIA WSPARCIA PO KLĘSKACH

Autor: Red. dnia 9 lipca 2013

W kilku gminach województwa lubuskiego zostały powołane komisje szacujące straty spowodowane gwałtownymi  zjawiskami pogodowymi (grad i deszcz nawalny), skutkujące lokalnymi podtopieniami. W związku z tym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwróciła się  do Izb Rolniczych z prośbą o dotarcie do rolników z informacją o przysługującej im pomocy.

ARiMR informuje o zasadach przyznawania pomocy w ramach działania 126 „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenia odpowiednich działań zapobiegawczych” objętego PROW 2007-13 w obliczu ostatnich gwałtownych opadów deszczu i gradu.

Rozporządzenie ministerialne określa kryteria dostępu do pomocy, zgodnie z którymi wysokość szkód, szacowana przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego dla miejsca wystąpienia szkody, wynosi:

a)      Średnio powyżej 30 % średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie rolnym – w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich lub rybach oraz

b)      Nie mniej niż 10 tys. złotych w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich.

Aby pomoc mogła być przyznana, oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Jednocześnie wysokość możliwej do przyznania w ramach działania 126 kwoty pomocy uzależniona jest od strat zarówno w produkcji rolnej (uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich nie wchodzących w skład stad podstawowych zwierząt gospodarskich lub rybach), jak i w majątku produkcyjnym ( w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, stadach podstawowych zwierząt gospodarskich), z uwzględnieniem kwoty otrzymanego przez producenta rolnego odszkodowania przysługującego z tytułu ubezpieczenia wymienionych składników majątku gospodarstwa.

Szczegółowe informacje można uzyskać również w lubuskich terenowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 Red.

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.