Główna » Aktualności, RP Międzyrzecka

BEZ CERTYFIKATU NIE MA UŻYTKOWANIA! – GROZI KARA 10 TYS. ZŁOTYCH

Autor: Red. dnia 26 marca 2013

Podstawa prawna| Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane Dz.U. z 2010 r. nr 243 poz. 1623 ze zmianami  oraz Rozporządzenie ministra infrastruktury z 6 listopada 2008 r. Dz.U. nr 201 poz. 1240 w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno- użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej.

Certyfikat energetyczny może sporządzić wyłącznie osoba, która posiada pełną zdolność do czynności  prawnych , ukończyła co najmniej studia magisterskie lub inżynierskie w kierunku: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnym, a także nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych lub za przestępstwa skarbowe. Ważne jest także, aby osoba taka posiadała uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno- budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa. Za równorzędne z odbyciem kursu i zdaniem egzaminu uznaje się ukończenie rocznych studiów podyplomowych w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej, organizowanych na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne.

UWAGA! Ustawa posługuje się określeniem osoby sporządzającej świadectwo energetyczne i nie jest to audytor energetyczny ani audytor efektywności energetycznej.

Świadectwo energetyczne nie może być przygotowane przez właściciela budynku lub lokalu oraz przez osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dodatkowo osoba wydająca świadectwo energetyczne jest zobowiązana do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze sporządzeniem świadectwa energetycznego. Dla swojego bezpieczeństwa inwestor powinien więc zażądać przedstawienia takiego ubezpieczenia.

Red.

Które obiekty muszą mieć świadectwa energetyczne

Zwolnione są budynki:
– podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
– używane jako miejsca kultu i do działalności religijnej,
– przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż dwa lata,
– niemieszkalne służące gospodarce rolnej,
– przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/mkw./rok,
– mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku,
– wolno stojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw.

Świadectwa muszą być wydane dla obiektów:
– nowo wybudowanych i oddawanych do użytkowania,
– starszych i użytkowanych już, jednak wprowadzanych do obrotu czyli np. sprzedawanych lub wynajmowanych,
– budynków , w których w wyniku remontu lub rozbudowy zmieniła się charakterystyka energetyczna,
– budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 mkw., które są zajmowane przez organy administracji publicznej, lub w których świadczone są usługi znacznej liczbie osób.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.