“BEZPIECZNE I ODPOWIEDZIALNE STOSOWANIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN” – SEMINARIUM
W dniu 17 maja br. w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbyło się seminarium pn.: „Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Lubuską Izbę Rolniczą we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin a do udziału w nim zostali zaproszeni rolnicy województwa lubuskiego oraz doradcy rolniczy z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Program seminarium obejmował wszystkie aspekty związane z prawidłowym posługiwaniem się środkami ochrony roślin – od momentu zakupu, przez kwestie ochrony operatora, wody i pszczół, po gospodarowanie opakowaniami po środkach ochrony roślin.
Wśród tematów przedstawionych przez wykładowców – dr Joannę Gałązkę z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin i dr hab. inż. Grzegorza Doruchowskiego, Prof. Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach znalazły się:
- Integrowana ochrona roślin jako niezbędny element równoważonego rolnictwa
- Środki ochrony roślin jako leki dla roślin. Skąd wiadomo że nam nie zaszkodzą?
- Jak bezpiecznie kupować środki ochrony roślin czyli cała prawda o zakupie środków ochrony roślin
- Człowiek, pszczoły, środowisko – jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin?
- Zanieczyszczenia miejscowe – ryzyko występowania i metody zapobiegania.
- Znoszenie środków ochrony roślin – istota zjawiska i ograniczanie ryzyka.
- Spływ powierzchniowy jako przejaw zanieczyszczeń obszarowych – ryzyko występowania i metody zapobiegania.
- Bioremediacja i dehydratacja jako sposoby na zagospodarowanie wody zanieczyszczonej środkami ochrony roślin.
- Co zrobić z opakowaniami po środkach ochrony roślin i innych substancjach niebezpiecznych stosowanych w rolnictwie.
Podczas wykładów nie zabrakło momentów bardzo ożywionej dyskusji zarówno między uczestnikami spotkania jak i uczestnikami a wykładowcami, podczas której rolnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami wykorzystywania środków ochrony roślin w codziennej pracy w gospodarstwie.
Wszystkich chcących zgłębić temat bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: akademiapsor.pl, a o tym co zrobić z opakowaniami po środkach ochrony roślin, jak przygotować opakowania do zwrotu oraz które opakowania takiemu zwrotowi podlegają przeczytają Państwo na platformie – System Zbiórki Opakowań PSOR (systempsor.pl). Tutaj znajdą Państwo także punkty odbioru opakowań zobowiązanych do ich przyjmowania (http://systempsor.pl/punkty-odbioru).
Aneta Jędrzejko
- Dr Joanna Gałązka, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, dr hab. inż. Grzegorz Doruchowski, Prof. Instytutu Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach