Główna » Aktualności, Wyróżnione

BRAK POMOCY DLA HODOWCÓW UTRZYMUJĄCYCH DO 50 SZT. TRZODY CHLEWNEJ NA INWESTYCJE CHRONIĄCE PRZED ASF

Autor: Red. dnia 30 stycznia 2020

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o uwzględnienie małych hodowców trzody chlewnej (tj. do 50 szt. w stadzie) i umożliwienie im skorzystania z pomocy finansowej na inwestycje chroniące gospodarstwo przed ASF. Obecnie, w ramach takiej pomocy rolnik, który ma stado powyżej 50 szt. trzody chlewnej, może otrzymać maksymalnie 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, na inwestycje chroniące przed rozprzestrzenianiem ASF, np. poprzez wykonanie grodzenia chlewni.

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego, w sprawie zmiany warunku dostępu do pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, dotyczącego liczby posiadanych świń, resort rolnictwa przedstawił następujące informacje.

W celu umożliwienia przyznawania wsparcia, na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń, w 2016 r. zmieniony został PROW 2014-2020. Zgodnie z przyjętymi zmianami w ww. poddziałaniu pomoc mogła być przyznana rolnikom prowadzącym działalność rolniczą na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, jeżeli liczba świń w stadzie wynosi co najmniej 300. Od momentu wprowadzania zmian w poddziałaniu „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof’, podjęte zostały w Polsce dodatkowe działania, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF. Jednym z nich było wprowadzenie do krajowego programu („Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018) wymogu zabezpieczenia budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki ogrodzeniem wykluczającym dostęp wolno żyjących zwierząt na teren gospodarstwa. Wprowadzenie dodatkowych wymogów dla producentów świń oraz nowe ogniska ASF były podstawą do zaproponowania kolejnej zmiany w ww. poddziałaniu. Obecnie, zgodnie ze zmianami przyjętymi przez Komisję Europejską decyzją wykonawczą KE C(2018) 3910 z dnia 15.06.2018 r., pomoc może być przyznawana rolnikom prowadzącym produkcję świń na nieruchomości położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na poziomie co najmniej 50 sztuk.

Argumentem uzasadniającym rozszerzenie warunku dostępu do pomocy dla rolników prowadzących produkcję świń na poziomie co najmniej 50 sztuk było uruchomienie wsparcia finansowego dla rolników utrzymujących do 50 świń, na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/1536 z dnia 11 września 2017 r. w sprawie środka nadzwyczajnego w formie pomocy gospodarstwom utrzymującym nie więcej niż 50 świń i znajdującym się na określonych obszarach Polski, w przypadku wstrzymania produkcji wieprzowiny z powodu nowych wymagań związanych z afrykańskim pomorem świń (Dz. Urz. UE L 234 z 12.09.2017). Tym, samym wyznaczona została linia demarkacyjna między dwoma formami wsparcia.

Biorąc pod uwagę powyższe nie planuje się zmiany w ww. poddziałaniu pozwalającej na udzielanie pomocy rolnikom posiadającym mniej niż 50 świń.

 Źródło: KRIR

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.