Główna » Aktualności, RP Międzyrzecka

DEBATA NA TEMAT USTAWY O OCHRONIE ZWIERZĄT. MEDIA A HODOWLE

Autor: Red. dnia 27 czerwca 2013

Przedstawiciele Lubuskiej Izby Rolniczej uczestniczyli dn. 26 czerwca w posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku poświęcone Ustawie o ochronie zwierząt. W spotkaniu w Sali UM w Zielonej Górze udział wzięli – Władysław Piasecki, Alfred Kałużny oraz Stanisław Myśliwiec, radni województwa, Straży Ochrony Zwierząt oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

Poruszano następujące zagadnienia -obowiązki i organizację działań obligatoryjnych, wynikających z zapisów ustawy o ochronie zwierząt
przez gminy, skutki prawne i finansowe dla samorządów oraz współpracę z partnerami wymienionymi w ustawie o ochronie zwierząt w zakresie realizacji jej zapisów.
Prezes LIR W Piasecki przedstawił zagrożenia dla przemysłu mięsnego, wynikające z wprowadzenia w życie ustawy  w kontekście uboju rytualnego i uboju koniecznego. Lubuska gospodarka oraz branża bardzo traci poprzez brak pozwolenia na ubój rytualny- stwierdził prezes – ceny bydła spadły nawet o 3 zł za kg. W naszym województwie główne hodowle to drób oraz bydło mięsne, więc problem jest ogromny.

Podczas spotkania wypracowano stanowisko, które zostanie zaprezentowane 2 lipca br. na sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego w Mierzęcinie.

MEDIA A HODOWLE

Zarząd LIR w związku z pojawiającymi się w mediach   (np.TVN) i programach  o rzekomo częstej wśród hodowców praktyce  stosowania  nadmiernej ilości antybiotyków – wyraża  sprzeciw w prezentowaniu stanowiska jakoby tego typu praktyki były powszechnie stosowane przez hodowców. Jak wiadomo to producent odpowiada w pełni za jakość, obowiązuje go szereg wymogów na każdym etapie produkcji żywności, które są łatwe do kontroli metodami laboratoryjnymi. W tym celu państwo dysponuje kilkoma inspekcjami posiadającymi szerokie uprawnienia, gdzie można i należy zgłosić nieodpowiedzialne przypadki do odpowiednich służb.

Poprzez zmanipulowane i uogólniające informacje o chowie i hodowli zwierząt gospodarskich  w konsumencie bardzo łatwo wywołać opinie o nieprzestrzeganiu przez większość producentów wymogów, co jest krzywdzące dla branży i wizerunku polskiej żywności oraz przekłada się na realny negatywny wpływ dla gospodarki.

Zdarzające się incydentalnie przypadki opisywane przez dziennikarzy szukających sensacji i sugerujące masowe zjawisko rzutuje niekorzystnie na uczciwych i etycznych rolników, podważa nie tylko dobrą opinię o polskiej żywności docenianej w Europie i na świecie.

Jako samorząd  rolniczy  sugerujemy by dla równowagi  media pokazywały również pozytywne działania branży rolnej, troskę o plony i trud rolnika w walce z przeciwnościami klimatycznymi przez praktycznie cały rok.  Komu zależy na utrzymywaniu jednostronnej   złej opinii osłabiającej naszą pozycję na bardzo konkurencyjnym rynku żywności?

Stanowisko Sejmiku

Poniżej przedstawiamy stanowisko Sejmiku Województwa Lubuskiego z dn. 2 lipca 2013 r. w sprawie ustawy o ochronie zwierząt:

>> stanowisko Sejmiku Wojew. Lubuskiego

A oto jak rozlożyły się głosy Radnych Województwa Lubuskiego za stanowiskiem:

Uprawnienie do głosowania – 30
Obecnych –  30
Wyniki:
Ilość ważnych głosów – 24
TAK – 17
NIE – 7
Wstrzymało się – 0
Nie oddano głosu – 6

  1. Roman Dziduch – TAK
  2. Jarosław Kropski – TAK
  3. Mirosław Marcinkiewicz – TAK
  4. Tomasz Możejko – TAK
  5. Bożena Osińska – TAK
  6. Tadeusz Pająk – TAK
  7. Elżbieta Polak – TAK
  8. Grażyna Stawowczyk – TAK
  9. Leszek Turczyniak – TAK
  10. Bogusław Zaborowski – TAK
  11. Robert Jarosław Paluch – NIE
  12. Elżbieta Teresa Płonka – NIE
  13. Bogusław Andrzejczak – NIE
  14. Edward Fedko – NIE
  15. Lidia Gryko – NIE
  16. Kazimierz Pańtak – TAK
  17. Paweł Tymszan – TAK
  18. Mirosława Winnicka – NIE
  19. Tomasz Wontor –  NIE
  20. Czesław Fiedorowicz – TAK
  21. Zbigniew Jan Kołodziej – TAK
  22. Barbara Kucharska – TAK
  23. Zdzisław  Paduszyński – TAK
  24. Stanisław Tomczyszyn – TAK

Poniżej informacja jak głosowali lubuscy parlamentarzyści na posiedzeniu Sejmu RP z dnia 12-07-2013 w sprawie ustawy o ochronie zwierząt.
Głosowanie nad przyjęciem wniosku o odrzucenie w całości projektu ustawy

Bożena Bukiewicz (PO) – nieobecna
Stefan Niesiołowski (PO) – przeciw
Krystyna Sibińska (PO) – przeciw
Witold Pahl (PO) – przeciw
Bożena Sławiak (PO) – nieobecna
Waldemar Sługocki (PO) – przeciw
Elżbieta Rafalska (PIS) – za
Jerzy Materna (PIS) – za
Marek Ast (PIS) – za
Józef Zych (PSL) – przeciw
Bogusław Wontor (SLD) – za
Maciej Mroczek (Ruch Palikota) – za

Red.

GALERIA:

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.