DEBATA ROLNA 2013
Misją Lubuskiej Izby Rolniczej jest podejmowanie działań wspomagających rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich oraz promujących rozwój gospodarki rolnej regionu lubuskiego z uwzględnieniem wymogów europejskich, a także aktywizowanie przedsiębiorczości w sektorze rolnictwa.
Izby Rolnicze są jedynym obligatoryjnym samorządem gospodarczym działającym na rzecz rolników w obszarach wiejskich.
Rolnictwo spełnia nadal bardzo istotne znaczenie w gospodarce lubuskiej. Oprócz produkcji żywności oraz dostarczania surowców zaczyna wzrastać rola dostarczania bioenergii. Przed dziewięciu laty weszliśmy do Unii Europejskiej, przez co rolnicy mogli korzystać ze wsparcia Wspólnej Polityki Rolnej. Dopłaty są obwarowane coraz bardziej rygory-stycznymi wymogami z naciskiem na produkcję przyjazną środowisku. Musimy produkować więcej przy jednoczesnym zapewnieniu produkcji przyjaznej dla środowiska.
Izby postulują od lat by polityka rolna stawała się przede wszystkim prostsza, ponieważ jest ona coraz mniej czytelna zarówno dla konsumentów jak i producentów. W ramach nowych środków z PROW, którymi będziemy dysponować w najbliższym czasie na Ziemi Lubuskiej powinniśmy zastanowić się, jak te środki podzielić, aby lubuskie rolnictwo było coraz bardziej konkurencyjne. Jedno na sześć miejsc pracy w Unii zależy od produkcji rolnej, dlatego też zapewnienie ekonomicznej konkurencyjności sektora rolnego jest niezmiernie ważne. Celem całej branży rolnej, jak i instytucji okołorolniczych powinno być stworzenie dla lubuskiej wsi i rolnictwa stabilnych i przejrzystych warunków dla jego dalszego funkcjonowania i rozwoju.
Władysław Piasecki
Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.