DEBATA ROLNA 2013
Urząd Marszałkowski, jako jednostka pomocnicza Zarządu województwa, jest sprawnym i skutecznym urzędem regionalnej administracji publicznej, realizującym we współpracy z partnerami ustawowe i własne zadania na rzecz rozwoju Województwa Lubuskiego.
Celem głównym rozwoju województwa, w przyjętej Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego, jest wykorzystanie potencjałów województwa lubuskiego do wzrostu jakości życia, dynamizowania konkurencyjnej gospodarki, zwiększenia spójności regionu oraz efektywnego zarządzania jego rozwojem.
Istotną kategorią obszarów wiejskich jest kształtowanie się specjalizacji. Nie są one jeszcze w pełni wykształcone i wymagają większego doinwestowania, jednak lokalnie (a czasami już ponadlokalnie) stanowią ważne branże gospodarcze. Do tych specjalizacji zaliczyć możemy produkcje i przetwórstwo mięsa czerwonego (trzoda chlewna, bydło ras mięsnych), mięsa białego (drób – zwłaszcza w odniesieniu do indyka, ryby) jak również hodowle i chów bydła mlecznego. Ważkim i nabierającym znaczenia w tych specjalizacjach jest produkcja warzyw (szczególnie północne i południowe części naszego regionu) oraz produkcja pieczarek. Wyróżnić należy również działalność specjalistyczną związaną z wykorzystaniem zasobów wodnych naszego województwa do produkcji rybackiej. W tym względzie po uruchomieniu przez Polskę Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013, nasze województwo uzyskało dostęp do środków finansowych Unii Europejskiej związanych z obszarami zależnymi od rybactwa. Nasz Region zajął III miejsce pod względem ilości utworzonych Lokalnych Grup Rybackich w kraju. Przed nami znalazły się dwa nadmorskie regiony Pomorskie oraz Zachodniopomorskie. Łączna wysokość środków pozyskana przez Lokalne Grupy Rybackie województwa lubuskiego wyniosła 104,5 mln. zł.
Przy udziale środków budżetu Województwa Lubuskiego związanych z wyłączaniem gruntów rolnych z produkcji rolniczej, gromadzonych na podstawie ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (jedn. tekst Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.), zrealizowane zostały w latach 2011 – 2012 na terenach rolniczej przestrzeni produkcyjnej przedsięwzięcia związane z modernizacją 26 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych, budową i renowacją 10 ha zbiorników wodnych służących małej retencji oraz użyźnieniem 164 ha gruntów rolnych.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 to najważniejsze źródło finansowania inwestycji poprawiających m.in. konkurencyjność gospodarstw i zakładów przetwórczych, powstawania miejsc pracy na terenach wiejskich, rozwoju ekologicznych i zgodnych z ochroną środowiska metod gospodarowania oraz zachowania kultury i wiejskiego krajobrazu. Z pieniędzy PROW-u na terenach wiejskich powstają wodociągi, kanalizacja, budowane i remontowane są świetlice wiejskie, centra wsi i targowiska, tworzone są systemy zbioru, segregacji i wywozu odpadów komunalnych, jak również powstają nowoczesne instalacje służące do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Ze środków tego Programu, realizujemy w województwie od paru lat znaczne inwestycje poprawiające funkcjonowanie systemu melioracji podstawowych tak ważnych dla produkcji rolnej a także chroniące użytki rolne przed zagrożeniem powodziowym.
PROW 2007-2013 to nie tylko duże inwestycje, ale również tzw. „małe projekty”, które są wyrazem aktywności społeczności wiejskich i dążeniem do wdrażania lokalnych inicjatyw.
Alokacja środków dla województwa lubuskiego z zakresu działań wdrażanych przez samorząd województwa wynosi ponad 526 mln złotych.
Wspólnie z Lubuską Izba Rolniczą i Lubuskim Związkiem Rolników konsultowaliśmy w ostatnich miesiącach bieżącego roku założenia ekonomiczno-finansowe związane z przyszłym kształtem „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020” uwzględniając potrzeby i wyzwania lubuskiego rolnictwa.
Stanisław Tomczyszyn
Członek Zarządu Województwa Lubuskiego