Główna » Aktualności

DOCEŃMY POLSKIE RĘKODZIEŁO

Autor: Red. dnia 20 maja 2013

Przed nami okres letnich  imprez, pikników czy kiermaszy, podczas których wystawiają się lokalni wytwórcy różnorodnego rękodzieła ludowego wg tradycji oraz współczesnej myśli artystycznej.

Zalewa nas masowa produkcja przedmiotów chińskich o wątpliwej reputacji, wykonanych z materiałów nieekologicznych. Są dalekie duchem od naszych dzieł, nie pasują do wnętrz czy swojskiej architektury. I niestety jest jeszcze jeden aspekt, przedmioty te często są produkowane z wyzyskiem małych dzieci, a my kupując je przyczyniamy się do pozbawiania ich dzieciństwa!

Rękodzieło  lubimy oglądać i podziwiać; to produkty, które często wymagają dobrego warsztatu i wielu lat pracy, nauczenia się dokładnych technik, są niepowtarzalne o walorach rzemieślniczych a nawet artystycznych. Każda ręcznie wykonana serwetka, rzeźba z drewna, kuty zawias, dzbanek, zabawka, kwiat z bibuły, biżuteria,  obrazek-świątek, anioł z gliny itp.  to swoiste dzieła sztuki. Ich ceny na pewno nie odzwierciedlają kosztów godzin pracy poświęconej na ich stworzenie i koncepcję wykonania. Materiały użyte do takich dzieł są ekologiczne – drewno, siano, glina, wełna. Więc z tego punktu widzenia na pewno nie są to drogie dzieła sztuki.

Artyści są wśród nas, mieszkają obok, to często nasze mamy i babcie, które potrafią wykonać „coś z niczego” – piękne kwiaty z bibuły na bukiety lub do palmy wielkanocnej. Giną umiejętności wykonywania rzeczy użytecznych w gospodarstwie domowym, niegdyś bardzo popularne.

MY -jako potencjalni klienci mamy szansę wspomóc ludowych artystów, przyczynić się do kontynuacji własnych tradycji i mieć unikatową rzecz w swoim domu. Kupujmy polskie rękodzieło!

Małgorzata Pałys

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.