Główna » Aktualności, RP Żagańska

DOŚWIADCZENIA SPOŁECZNOŚCI WIEJSKICH

Autor: Red. dnia 9 listopada 2012

W dniach 7-8 listopada 2012r. delegaci Lubuskiej Izby Rolniczej odwiedzili  w Brandenburgii wiele ciekawych przedsięwzięć z zakresu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w ramach grantu wyjazdowego Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.  Jednym z głównych celów była wymiana doświadczeń między społecznościami wiejskimi współczesnej Europy – Polski i Niemiec w ramach wieloletniej współpracy związku bauerów oraz delegatów LIR.

Poznaliśmy funkcjonowanie gospodarstw ekologicznych o specjalności hodowla dziczyzny w  Beeskow –  folwarku „Jelenie Błonie” z ubojnią, przetwórnią, sklepikiem i restauracją. Produkcja wyrobów mięsnych (ok. 50 gatunków asortymentu) z jeleniowatych i świniodzików cieszy się coraz większym powodzeniem jako wędlin wysokiej jakości i przynosi intratne dochody zapewniające rozwój sprzedaży detalicznej w całych Niemczech. Właściciel p. Staar profesjonalnie opowiadał o hodowli i fermie, która stanowi okoliczną atrakcję ściągając wielu turystów.

Powrotem do minionych  czasów było zwiedzenie w Bad Saarow najstarszego gospodarstwa ekologicznego w Niemczech –  Marienhohe, powstałego przed 100 laty. Posiada wielokierunkową hodowlę i uprawę oraz związane z tym przetwórstwo i sprzedaż, a więc wytwórnię serów, jogurtów, masła, wędlin, sprzedaż warzyw, miodu, ziemniaków, oleju lnianego i wypiek chleba.  Jeden z właścicieli p. F. Albert  z pasją przekazywał idee pracy i życia w gospodarstwie. Gospodarstwo radzi sobie ze względu na wsparcie dopłat a nawet inwestuje, jednak wydaje się, iż z powodu rosnącej świadomości konsumentów.

Na wsi Vetschau kolejne przedsięwzięcie wiejskie zaprezentował S. Büttner. Tu produkuje się różne rodzaje olejów tłoczonych na zimno oraz wyrabia ajerkoniak z jaj wyprodukowanych w gospodarstwie. W sklepie przy zagrodzie jest bogata oferta produktów spożywczych. Klientów przyciąga minizoo ze zwierzyńcem, placem zabaw i gastronomią. Gospodarstwo posiada 5 punktów sprzedaży.

Każde z gospodarstw promuje się w prezentując idee edukacyjne dla mieszkańców miast wydając ulotki, posiada witryny www, ciekawe przydrożne reklamy oraz bierze udział w lokalnych imprezach. Można tam zobaczyć jak powstaje żywność oraz spróbować i zakupić. Ważną częścią wsparcia tych gospodarstw jest strategia promocji regionu, gdzie produkty lokalne są reklamowane w wielu wydawnictwach.

Przejażdżka łodziami po kanałach sprewaldzkich oraz zwiedzenie Skansenu Łużyczan w Lubbenau  było edukacją praktyczną jak można wykorzystać regionalne uwarunkowania przyrodniczo-rolnicze (kanały) dla potrzeb turystycznych i rozwoju peryferyjnego dziś regionu, jako obrony przed jego wykluczeniem społeczno-gospodarczym.

Podczas wyjazdu w sercu Spreewaldu w Burgu odbyły się warsztaty z przedstawicielami związku rolników  nt. rozwoju rolnictwa w powiecie regionu Spreewald oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Stronę niemiecką reprezentowali  Egon  Rattei oraz p. F. Schneider, którzy przedstawili również  uwarunkowania funkcjonowania usług rolniczych rekultywacji terenów pokopalnianych dla Vattenfall  oraz strukturę i pracę związku.

Europejska wieś zmienia się nieustannie pod wpływem globalizacji, mechanizacji oraz mentalności swoich mieszkańców. Ogromne dziedzictwo wsi zostaje odnawiane i przystosowywane do dzisiejszych potrzeb, często z wykorzystaniem środków unijnych i dzięki wytrwałości lokalnych pasjonatów. W starych obiektach, np. wiatrakach powstają restauracje, ekomuzea, pensjonaty czy sklepiki z dobrą żywnością. Do wniosków jakie można wyciągnąć po wizycie na obszarach wiejskich naszego sąsiada i partnera to fakt, że następują zmiany, po momencie zastoju obecnie powstaje wiele pozytywnych przedsięwzięć na tradycyjnej bazie ale z nowymi ideami. Wieś lubuska ma podobne uwarunkowania, można tu wykorzystać wiele z doświadczeń wyjazdu studyjnego. Dziękujemy FWPN za wsparcie.

M. Pałys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.