Główna » Aktualności, Imprezy rolnicze, Targi rolnicze i dożynki

DOŻYNKI PREZYDENCKIE W SPALE

Autor: Red. dnia 26 września 2018

16 września 2018r. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. W obchodach święta plonów uczestniczyli również przedstawiciele Lubuskiej Izby Rolniczej z prezesem Stanisławem Myśliwcem na czele.

Uroczyste obchody rozpoczęła msza święta z udziałem Pary Prezydenckiej odprawiona w Kaplicy Polowej AK. Po nabożeństwie odbyła się uroczystość zasadzenia dębu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Następnie Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym, w którym wzięły udział poczty sztandarowe izb rolniczych, przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy.

Podczas dożynek tradycyjnie przeprowadzono konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku I miejsce i nagrodę Prezydenta RP zdobył wieniec zrobiony przez mieszkańców Poręby Radlnej z województwa małopolskiego, powiat tarnowski, gmina Tarnów.

II miejsce zajął Dębogard, powiat Kołobrzeski, województwo Zachodniopomorskie,

III miejsce zajął Grabów Rycki, powiat Rycki, gmina Nowodwór, województwo Lubelskie.

Wieniec z Krzemowa- Łukomina, który reprezentował województwo lubuskie usytuował się na V miejscu.

Podczas Ceremoniału Dożynkowego Prezydent RP wygłosił przemówienie, w którym podkreślił trud pracy rolnika. „Dzięki ich codziennym zmaganiom każdego dnia możemy spożywać polską żywność” – powiedział. W odniesieniu do wieńców dożynkowych powiedział: „Wasze dary to symbol tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy pracowali na roli”. W jubileusz obchodów 100-lecia Polski Niepodległej Prezydent podkreślił zasługi chłopów, którzy przyczynili się do tworzenia wolnej Polski.

Tradycyjnie już uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Wizytę pary prezydenckiej zakończyły odwiedziny w Miasteczku Regionów, gdzie  można było zapoznać się z kulturą poszczególnych województw i zasmakować w ich produktach regionalnych. Wśród wystawców nie zabrakło województwa lubuskiego.

Red.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.