EUROPEJSKIE FORUM MŁODYCH ROLNIKÓW
W Słoku pod Bełchatowem w dniach 19-21 listopada odbyło się IV Europejskie Forum Młodych Rolników. Ponad 300 osób rozmawiało o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Z naszego województwa w wydarzeniu uczestniczyli Rafał Nieżurbida i Joanna Nadborska – lubuskie władze Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników.
Spotkanie zainaugurowały wykłady Jorisa Baecke, szefa Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA) oraz Waldemara Guby z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat problemów młodych rolników w Europie i strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020.
Tylko 6% europejskich rolników ma mniej niż 35 lat, w Polsce i kilku innych krajach europejskich ta średnia jest wyższa. Zdaniem szefa CEJA, należy zrobić wszystko, aby tę niekorzystną statystykę poprawić. Jednym z najważniejszych zadań powinno być szybkie stworzenie wspólnej polityki rolnej dla wszystkich państw członkowskich UE. Teraz młody rolnik napotyka na wiele barier, m.in. utrudniony dostęp do kredytów, gdy tymczasem na początku działalności, potrzebne mu są pieniądze na rozruch.
Z kolei Waldemar Guba wyliczył, że od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej na poszczególne programy związane z polityką rolną wpłynęło ponad 100 mld zł, z tego połowę stanowiły płatności bezpośrednie. Płatności bezpośrednie spożytkowane są przez rolników przede wszystkim na ich bieżącą działalność, ale spora część tych środków wykorzystywana jest na inwestycje.
Oczekiwania polskiego rządu względem kolejnego budżetu Unii na lata 2014-2020 to:
– zapewnienie równych warunków konkurencji
– niwelowanie różnic w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w rozszerzonej UE
– uwzględnienie dotychczasowych osiągnięć rolnictwa i WPR w planowaniu nowych zadań
– zapewnienie możliwie prostych i przejrzystych rozwiązań
– zapewnienie spójności między zadaniami a budżetem.
Po południu temat kolejnego unijnego budżetu był przedmiotem tzw. „okrągłego stołu”, przy którym rozmawiali przedstawiciele Sejmu, ministerstwa, samorządów i organizacji rolniczych. Wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk powiedziała, że jednym z priorytetów ministerstwa jest wynegocjowane takich środków, by stawki płatności bezpośredniej były na poziomie średniej europejskiej.
Drugiego dnia zaplanowano cztery panele dyskusyjne. Największym zainteresowaniem młodych rolników cieszył się pierwszy panel dotyczący płatności bezpośrednich, który prowadził Artur Ławniczak- ekspert w dziedzinie WPR, były Podsekretarz Stanu w MRiRW. Dyskutowano nad tym jak zostaną podzielone pułapy wsparcia (koperty krajowe) po 2013r, jakie są propozycje Komisji Europejskiej a jakiej pomocy najbardziej oczekują młodzi rolnicy.
Na pozostałych panelach młodzi rolnicy rozmawiali m.in.o sprzedaży bezpośredniej, działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, organizacji rynków owoców i warzyw oraz akwakulturze jako szansie rozwoju obszarów wiejskich.
JN.