FARMERZY ZE LWOWA Z WIZYTĄ
W dniach 14-17 października br. na zaproszenie Lubuskiej Izby Rolniczej gościła w woj. lubuskim delegacja farmerów ze Lwowa. Na czele delegacji był prezes Związku Dzierżawców i Właścicieli –Jewgienij Stiepko.
Farmerów interesowały zagadnienia związane z funkcjonowanie rolnictwa lubuskiego w warunkach wspólnego rynku w ramach Unii Europejskiej. Lubuscy rolnicy przedstawili pozytywy jak i problemy, z którymi borykają się producenci rolni. Podstawową zmianą w całej branży rolnej po akcesji z UE – jest produkcja regulowana i zmniejszanie produkcji rolnej zgodnie z limitami, kwotami, itp. Ukraińscy farmerzy mieli okazję przekonać się, iż w dzisiejszej Europie nie jest problemem wyprodukowanie płodów rolnych ale ich sprzedaż po opłacalnej cenie.
W ramach wizyty rolnicy z Ukrainy zapoznali się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego z „Wojewódzką polityką regionalną w zakresie rolnictwa oraz obszarów wiejskich”, którą przedstawił dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Marek Żeromski.
Oczekiwania strony ukraińskiej dotyczyły również spraw dotyczących obrotu ziemią popegerowską po okresie transformacji, które to zagadnienie przedstawił z-ca dyrektora ANR w Gorzowie Marian Bień.
Poza tym goście z zainteresowaniem obejrzeli kotłownię na biomasę w Zaborze, w ramach zaprezentowanego przez delegata LIR Stanisława Myśliwca zagadnienia „Rolnictwo a bioenergia w praktyce– zwiększająca się rola surowców rolniczych”.
Miłe wrażenie wywarła na gościach ze Lwowa wizyta w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Zielonej Górze oraz spotkanie z panią prezes Związku Ukraińców w Zielonej Górze Panią Jawornicką.
Owocne było również spotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych, gdzie „Rolę i funkcjonowanie samorządu rolniczego oraz organizacji rolniczych w woj. lubuskim ” przedstawili szefowie organizacji wchodzących w skład Forum Rolniczego.
Goście zwiedzili również obiekty i funkcjonowanie Zielonogórskiej Giełdy Rolno-
Towarowej w Zielonej Górze oraz zapoznali się z funkcjonowaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w rozwoju lubuskiego rolnictwa.
Mechanizmy stabilizacyjne ARR na rynkach rolnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz zadania ARR przedstawił dyrektor Ryszard Kołodziej
Na zakończenie goście mieli możliwość zwiedzić gospodarstwo BOMAFAR, w tym specjalistyczną fermę hodowli jeleni w Dąbrówce, która zrobiła na farmerach duże wrażenie.
Lubuska Izba Rolnicza dziękuje za wsparcie w przygotowaniu wizyty partnerów z Ukrainy –
Markowi Żeromskiemu, dyrektorowi Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi UM,
Jackowi Urbańskiemu, prezesowi Zielonogórskiej Giełdy Rolno-Towarowej,
Tomaszowi Możejce, dyrektorowi Agencji Nieruchomości Rolnych OT w Gorzowie
oraz
Jarosławowi Gniazdowskiemu, dyrektorowi Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR
Natalii Jawornickiej z Honorowego Konsulatu Ukrainy w Zielonej Górze.
MP