Główna » Aktualności, Lubuskie Forum Rolnicze

FORUM ROLNICZE Z DZIERŻAWCAMI

Autor: Red. dnia 29 sierpnia 2008

Kolejne spotkanie Forum Rolniczego  – związków rolniczych oraz zarządu LIR odbyło się (27.08.br.) razem z Lubuskim Zarządem  Związku Dzierżawców i Pracodawców  w firmie Provimi w Bieganowie. Na spotkanie zaproszono również  kierownictwo   lubuskiego oddziału o Agencji Nieruchomości Rolnej.

Głównymi tematami Forum było omówienie  projektu ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Forum zapoznało się również z raportem podsumowującym oszacowanie strat spowodowanych suszą.

Prezes W. Piasecki w imieniu rolników oraz dzierżawców przedstawił  obawy oraz problemy związane z  funkcjonującymi dzierżawami – problemami z pierwokupem gruntów od lat dzierżawionych,  wysokimi czynszami niewspółmiernych  do obecnych cen, długim oczekiwaniem na wyceny, itp.

Ponadto rolnicy są zaniepokojeni a nawet zbulwersowani   pogłoskami na temat propozycji rządowych i ministerialnych znacznego ograniczenia areałów dzierżaw do ok. 500 ha, co w warunkach zachodniej Polski spowodowałoby wręcz upadek dużych przedsiębiorstw rolnych, funkcjonujących w granicach dawnych podmiotów rolnych. Skutki takiej polityki prowadzą do braku dochodu, a to do likwidacji działalności. Siła nabywcza gospodarstw sukcesywnie spada, mimo dopłat.

Gospodarz spotkania Zygmunt Jodko przedstawił zebranym poglądowo rozwiązanie zza niemieckiej granicy, gdzie rolnik ma  możliwość zakupu gruntu rolnego na bardzo przejrzystych warunkach.  Zakup ziemi rolnej przebiega tam wg schematu  polegającym na zależności ceny od jakości bonitacyjnej gruntu. A mianowicie rolnik może  zakupić jednorazowo grunt do ilości 6000 pkt., gdzie gleba jest w Niemczech określona wg punktów od 1-100; więc jeśli proponowany grunt ma przykładowo 100 pkt. – może to być 60 ha, a jeśli gleba ma np. 50 pkt.- to rolnik może nabyć  120 ha., itd.

Ceny więc są stabilne i ziemia do produkcji rolnej nie jest, na co najbardziej żalą się polscy rolnicy wyceniana  wg bliżej nieokreślonej „atrakcyjności”. U nas  procedury zakupu są zbyt skomplikowane i niejasne a sytuacja ekonomiczna słaba.

Poza tym dzierżawcy ubiegają się o ustawę o dzierżawie rolnej, gdyż nie wszyscy chcą gospodarować na własności ziemi.

Nadzieją dzierżawców jest to, że zmieni się podejście do rolnika, który musi uporać się z bardzo niestabilnymi rynkami, zarówno w produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej.

Dyrektor ANR w Gorzowie Wlkp. Tomasz Możejko przedstawił pokrótce dane o sprzedaży gruntów w Lubuskiem oraz nadmienił, iż Agencja wykonuje plany sprzedażowe. Dyrektor wyraził opinię, iż popiera duże gospodarstwa towarowe, jednak  część zarzutów skierował na nieprzychylny system bankowo-kredytowy. Czynsze dzierżawne  – wg dyrektora- nie wzrosły, w górę poszły wszelkie inne środki do produkcji rolnej.

Zastępca dyrektora Pan Janusz Jesiołkiewicz  przedstawił dzierżawcom program pomocowy związany z suszą- dostępna będzie  pomoc w formie obniżek oraz odroczeń płatności. MR nie uwzględniło nabywców gruntów w trakcie spłat, gdzie przesunięcie będzie możliwe, ale z oprocentowaniem 7,42%. (Wszelka pomoc udzielana będzie na podstawie protokołu klęskowego poświadczonego przez gminę za zgodność z oryginałem).

Na zakończenie uzgodniono podobne spotkania co kwartał, oby wymiana poglądów  przyczyniała się do poprawy bieżących  stosunków między zainteresowanymi stronami.

mp

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.