Główna » Aktualności

III LUBUSKI KONGRES KOBIET

Autor: Red. dnia 27 października 2011

 

Marsz Różowej Wstążki towarzyszył Kongresowi Kobiet

22.10.2011r. w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się III Lubuski Kongres Kobiet. Według organizatorów wpłynęło 430 zgłoszeń! Wśród uczestników dużą część stanowiły kobiety z obszarów wiejskich. Spotkanie rozpoczęła marszałek Elżbieta Polak.

Następnie zostały przedstawione postulaty z III Europejskiego Kongresu Kobiet, który odbył się w Warszawie. Tegoroczne spotkanie w stolicy przebiegało pod hasłem „Kobiety dla Polski, Polska dla kobiet”. Nasze przedstawicielki w Warszawie podczas swojej prezentacji mówiły o najważniejszych wydarzeniach kongresu, o doświadczeniach, jakie z niego wywiozły i spotkaniach ze znanymi Polkami, m.in. z Pierwszą Damą – Anną Komorowską.

Lubuski Kongres Kobiet podzielony był na panele tematyczne. Pierwszy panel przebiegał pod hasłem „Kobiety u władzy”. Jego opiekunką była dr Agnieszka Opalińska z Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. W tym panelu udział wzięła m.in. Jolanta Barska – burmistrz Nysy. To właśnie ona, jako pierwsza w Polsce wprowadziła u siebie w gminie Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn i podczas kongresu podzieliła się swoimi doświadczeniami. Karta ma za zadanie zapewnić równość kobiet i mężczyzn i eliminować stereotypy oparte na płci.

Drugi panel dotyczył zdrowia kobiety. Mówiono o tym jak radzić sobie ze stresem i wzmacniać poczucie własnej wartości. Wg badań, na zdrowie ma wpływ głownie styl życia, w mniejszym stopniu środowisko, czynniki genetyczne i opieka zdrowotna. Głównie zabijają nas choroby układu krążenia i nowotwory, głównie kobiece, a także nowotwory płuc.

O kobietach XXI wieku, o blaskach i cieniach mówił z kolei prof. Marek Spaczyński – Kierownik Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Głównym tematem wystąpienia profesora był rak piersi i raz szyjki macicy. Mówił o tym jak się rozwija, co go powoduje, jak mu zapobiegać.

Podczas III Lubuskiego Kongresu Kobiet można było wysłuchać aktywnych i przedsiębiorczych kobiet

Ostatni, trzeci panel „Edukacja Lubuszanek drogą do sukcesu”, którego opiekunem jest dr hab. Bogumiła Burda. Droga edukacyjna pozwala osiągnąć sukces i zmienić się. O sukcesie mówimy, kiedy praca sprawia nam radość. Wtedy ten sukces przychodzi w sposób naturalny. Sukces to także rodzina. Nasze szczęście prywatne.

Kongres zakończył występ Katarzyny Piaseckiej.

J.N.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.