Główna » Aktualności, Wyróżnione

INTERPELACJA POSELSKA WS. NALICZANIA OBCIĄŻEŃ PUBLICZNOPRAWNYCH OD ODSZKODOWAŃ DLA ROLNIKÓW ZA WYWŁASZCZENIE ICH WŁASNOŚCI

Autor: Red. dnia 4 marca 2022

Lubuska Izba Rolnicza realizując wniosek Walnego Zgromadzenia LIR z dnia 27 stycznia 2022 r., >> zwróciła się z prośbą do lubuskich Parlamentarzystów o zainicjowanie zmian w prawie, dzięki którym zablokowane zostanie naliczanie obciążeń publiczno-prawnych od odszkodowań dla rolników za wywłaszczenie ich własności.

Zgodnie z odpowiedzią na interpelację poselską 28039 podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Filipa Świtała z 2 stycznia 2019 r. „Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174) – dalej: ustawa o VAT — opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.”

Rolników szczególnie dotykają przepisy o wywłaszczeniach w związku z inwestycjami drogowymi, na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. „o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych”.

Odszkodowanie jest formą rekompensaty za przejęcie własności i pomniejszenie go o podatek VAT lub jakikolwiek inny jest zwyczajnie nieuczciwe, niezależnie od przeznaczenia przedmiotu odszkodowania, jak również od charakteru potencjalnego podatnika (rolnik „vatowiec”, rolnik ryczałtowy). Jeśli odszkodowanie jest zawsze naliczone jako kwota netto to podczas wypłaty nie należałoby go pomniejszać. Wywłaszczenie jest szczególnym sposobem pozbawienia obywatela własności prywatnej, które może zostać dokonane jedynie przez organ władzy państwowej. Trudno mieć zaufanie do Państwa, które najpierw pozbawia swojego obywatela całego lub części majątku, a następnie opodatkowuje należne mu odszkodowanie.

Na powyższą prośbę odpowiedział Poseł na Sejm Waldemar Sługocki, którego Interpelację poselską mogą Państwo przeczytać >> TUTAJ

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.