Główna » Aktualności, RP Żagańska

KOBIETY WIEJSKIE ODWIEDZIŁY PARLAMENT EUROPEJSKI

Autor: Red. dnia 22 lutego 2011

W dniach 20-21 lutego br.,  na zaproszenie deputowanego do Parlamentu Europejskiego  – Artura Zasady, do Brukseli wyjechało kilkadziesiąt przedstawicielek różnych organizacji wiejskich. W wyjeździe udział wzięły Panie reprezentujące organizacje wiejskie, izby rolnicze, koła gospodyń, sołtyski, pracownice LGD, prezeski stowarzyszeń i fundacji działających na obszarach  wiejskich. Liderki wiejskie Ziemi Lubuskiej, reprezentujące szeroki przedział wiekowy miały okazję wymienić doświadczenia związane z wszelkimi działaniami, które realizują na wsiach. Mogły  zwiedzić jednocześnie Parlament Europejski, jako źródło decyzji i uchwalanych  dyrektyw o wspieraniu finansowym wszelkich kierunków i przedsięwzięć prorozwojowych Europy, w tym wsi i rolnictwa.

Program wyjazdu studyjnego w Belgii przewidywał wizytę w Parlamencie Europejskim, jak i zwiedzanie Brukseli, która bardzo się podobała, mimo niesprzyjającej aury. Dzięki przewodniczce Pani Marii, dowiedzieliśmy się o chlubnej wspólnej przeszłości Polaków w dawnej Brukseli.

Kobiety z lubuskich obszarów wiejskich zainteresowane były dążeniami nad poprawą
życia i dobrobytu na wsi.

Pobyt w Brukseli był również okazją do spotkania informacyjnego nt. funkcjonowania  PE oraz krótkiego spotkania z eurodeputowanym A. Zasadą, członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE. Uczestników interesowały również zagadnienia związane z objęciem tegorocznego przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej od 1 lipca. Da to szansę promocji Polski, jak i poszczególnych regionów.

Panie z KGW Anna Suszka z Niegosławic oraz Renata Stolarczyk, mieszkanka Mycielina, prowadząca działalność gospodarczą – stwierdziły, że prezentacja pracy Parlamentu Europejskiego pokazała, jak dużo młodych ludzi tam pracuje o perspektywicznym spojrzeniu na przyszłość. Zostałyśmy miło przyjęte w PE i miałyśmy okazję zwiedzić salę plenarną. Bruksela zachwyciła nas architekturą, połączeniem tradycji i nowoczesności, a dumą napawa fakt, iż biurowce  unijne zaprojektowali Polacy.

Natomiast właścicielka winnicy Kinga Koziarska ze Starej Wsi podkreślała pozytywne odczucia po wizycie w największym gmachu biurowym PE. Dowiedziała się sporo o wewnętrznej pracy Parlamentu, co było zaskakujące. „liczyłam na to, że będzie więcej czasu na zadawanie pytań naszym przedstawicielom  na tematy nas interesujące, ale myślę, że będzie ku temu okazja i w Zielonej Górze”.

Rolnicy i mieszkańcy wsi, jako jedna z nielicznych grup społecznych, są bardzo zainteresowani pracami instytucji UE, z uwagi na to, że spora część budżetu Unii jest skierowana na obszary wiejskie. Konieczne są więc wszelkie konsultacje z bezpośrednio zainteresowanymi, by wsparcie kierowane na wieś było owocnie spożytkowane. Jako samorząd rolniczy zauważamy konieczność poprawek w wielu działaniach PROW, związanych z funkcjonowaniem np. programu Leader, które na bieżąco artykułujemy poprzez nasze przedstawicielstwa krajowe i zagraniczne.

W imieniu pań ze środowisk wiejskich województwa lubuskiego dziękujemy  za zaproszenie Arturowi Zasadzie, deputowanemu do PE. Szczególne podziękowania należą się asystentom posła w Brukseli  Pani Kasi i Panu Tomkowi za sprawny przebieg i koordynację wizyty na miejscu.

mp

GALERIA:

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.