KONFERENCJA DLA KOBIET WIEJSKICH
W dniu 7 grudnia w Zielonej Górze odbyła się konferencja pt.” Znaczenie aktywności kobiet dla rozwoju lokalnej społeczności obszarów wiejskich objętych działaniem LGD i LGR”. Organizatorem spotkania był UM, KSOW oraz TUL, czyli Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych. Liczne uczestniczki z obszarów wiejskich reprezentowały podmioty najczęściej obecnie działające na wsi, czyli koła gospodyń, sołectwa, stowarzyszenia, zespoły śpiewacze i in.
Otwierając konferencję Marszałek Elżbieta Polak zachęciła panie do aktywności i większego udziału w polityce a przez to realniejszego wpływu na życie małych miejscowości . Zaproponowała w tworzenie w świetlicach wiejskich np. Centrów Dla Rodziny, które funkcjonowałyby w ramach dofinansowania z RPO -u ze specjalistami np. logopedą czy psychologiem. To pomysł na lepsze wykorzystanie wyremontowanych z PROW-u obiektów.
Funkcjonowanie kół gospodyń wiejskich przedstawiła Jolanta Starzewska, z TUL, udowadniała, że KGW są motorem każdej wsi. Jednak kobiety wiejskie ubolewają nad słabym umocowaniem formalnym kół, gdyż samo założenie koła KGW nie pozwala na jego pełną działalność komercyjną, nawet drobną. Postulują by uprościć te biurokratyczne obowiązki, gdyż ogranicza to znacznie ich działalność i pożytek dla wsi. Podobnie brak osobowości prawnej mają rady sołeckie. Sołtysi od lat postulują o umocowanie w tym zakresie, jednak bez skutku. Nawet obywatelski fundusz sołecki, niby obowiązkowy nie jest realizowany w każdej lubuskiej gminie. Ten stan poprawia się jednak, w 2013 fundusz realizowało 65 % gmin. Nie każdy wie, że wsie mogą się łączyć i wykonywać wspólne inwestycje. Sołtys E. Jednoszewski przekazał też paniom pozytywną informację odnośnie pełnienia przez kobiety funkcji sołtysa, gdzie w Lubuskiem już 36 % sołtysów stanowią kobiety.
Ponadto uczestnicy zapoznali się z informacjami o sposobach pozyskiwania funduszy unijnych z wielu programów wsparcia – PO RYBY, Lokalnych Grup Działania czy KSOW-u oraz działalności LODR. Miło nam, w imieniu Lubuskiej Izby Rolniczej przekazać, że w prezentacjach oraz materiałach dla uczestniczek podawano również przykłady zrealizowanych przez nas działań z KSOW- wyjazdów studyjnych, warsztatów z rękodzieła, mapy kulinarnej, szkoleń, itd.
KILKA PORTRETÓW KOBIET WIEJSKICH
Maria Mazur ze Starego Strącza w gm. Sława, jako artystyczna dusza prezentowała różnorodne robótki z rękodzieła, modne korale, maskotki i tradycyjne serwetki. Wszystkiego nauczyła się od mamy, obecnie jest na emeryturze, ma 74 lata i to jest jej sposób na czas wolny. Była rolnikiem, prowadziła gospodarstwo 40 ha, które obecnie przejął syn. „ Teraz korzystam z czasu, który szybko biegnie, należę do Klubu DKK w Starym Strączu, chodzę do domu kultury, maluję obrazy, szydełkuję i robię na drutach. Chętnie jeżdżę na wycieczki z seniorami.”
Urszula Stochel-Matuszak z gm. Szprotawa prowadzi kilka zespołów śpiewaczych, chór, działa w TUL, założyła stowarzyszenie Wspólnota. Ostatnio jest nominowana do nagrody Eurolider 2013, która jest organizowana z myślą o ludziach, którzy dostrzegają lokalne problemy, sięgają po Fundusze Europejskie i z ich pomocą zmieniają naszą rzeczywistość. Realizowała projekty skierowane do mieszkańców gm. Kożuchów i okolicznych wsi, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, które pobudziły aktywność lokalną, zainicjowały integrację środowiskową i międzypokoleniową, a także podniosły poziom edukacji mieszkańców. W ramach zrealizowanych projektów Pani Urszuli udało się zorganizować spotkania integracyjne, sportowe, liczne zajęcia komputerowe, kulinarne, artystyczne, kursy zawodowe i językowe oraz warsztaty przedsiębiorczości i edukacji kulturalnej. Uczestnicy projektów mieli okazję wziąć udział w wyjazdach do filharmonii czy teatru, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu. Trwałymi efektami tych działań jest powstanie 3 stowarzyszeń, 2 chórów, licznych sekcji, klubów zainteresowań przy świetlicach wiejskich, ligi rodzinnej piłki siatkowej, a także uaktywnienie działalności 5 kół gospodyń wiejskich.
Katarzyna Dajczak, zd. Półtorak z Kosieczyna w gm. Zbąszynek, pracuje w gastronomii i działa w KGW, jako młoda osoba chce wspierać działalność koła dla pożytku własnego środowiska lokalnego. Ma dobry przykład rodzinny, ojciec Wojciech działa w kółkach rolniczych, prowadzi spółdzielnię w Kosieczynie oraz jest członkiem WZ LIR.
Małgorzata Knera z Jordanowa w gm. Świebodzin, jest wiceprezesem Stowarzyszenia „Z Głębi Serca w Jordanowie” oraz członkinią TUL. Poprzez stowarzyszenie organizują wiele imprez i działań na rzecz mieszkańców DPS w Jordanowie.
Konferencja pokazała jak ważne dla wymiany doświadczeń są nadal spotkania, internet jest ważnym medium, jednak osobisty kontakt jest najbardziej wnoszący zmianę w nasze przekonania. Na konferencji kobiety wiejskie mogły skonsultować swoje zdrowie z lekarzem rodzinnym, obejrzeć rękodzieło artystyczne, posmakować lokalnych produktów.
M. Pałys
GALERIA: