Główna » Aktualności, Konferencje

KONFERENCJA SAMORZĄDU ROLNICZEGO W SEJMIE RP

Autor: Red. dnia 9 października 2015

W dniu 7 października 2015r. w Sali Kolumnowej gmachu Sejmu odbyła się konferencja pn. „Zarządzanie ryzykiem w rolnictwie w kontekście tegorocznej klęski suszy”, w której uczestniczyła delegacja z Lubuskiej Izby Rolniczej z Prezesem Stanisławem Myśliwcem na czele.

W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście: Tadeusz Nalewajk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Cezary Szeliga – Zastępca Prezesa ARiMR, Janina Pszczółkowska – Zastępca Prezesa KRUS, posłowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas konferencji przedstawiciele klubów: PO – Leszek Korzeniowski, PiS – Krzysztof Jurgiel, SLD – Romuald Ajchler i PSL – Mirosław Maliszewski przedstawiali propozycje swojego klubu dla polskiego rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem tematu konferencji, a uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i przedstawiania problemów, do których odnosili się zaproszeni goście.

Przedstawiciele izb rolniczych bardzo krytycznie wypowiadali się o tegorocznym szacowaniu szkód spowodowanych wystąpieniem klęski suszy. Tegoroczna susza objęła tereny całych województw a ogłaszana była tylko w niektórych gminach, dla wybranych upraw i to ze zbyt dużym opóźnieniem – w oparciu o wskaźnik Klimatycznego Bilansu Wodnego wyliczanego przez IUNG w Puławach.

Wskutek opóźnień, różnych interpretacji i egzekwowania zaleceń resoru rolnictwa powstał bałagan z powoływaniem komisji i szacowaniem szkód, co często miało miejsce w czasie żniw i dlatego w wielu przypadkach część skutków suszy nie mogło być właściwie wyszacowane, lub ze względu na dokonane zbiory w ogóle nie oszacowane. Komisje w różnych województwach miały różne wytyczne i różnie szacowano straty. Informacje przekazywane komisjom na temat szacowania strat w przypadku gospodarstw z produkcją roślinną i zwierzęcą nie do końca były jasne.

O pilnej potrzebie zmiany sposobu monitorowania ilości opadów, zmiany sposobu wyliczania klimatycznego bilansu wodnego, zmiany procedur związanych z szacowaniem szkód klęskowych oraz o potrzebie nowelizacji ustawy prawo łowieckie, zwłaszcza w części dotyczącej szkód łowieckich – mówił w swym wystąpieniu Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec.

Przedstawiciele samorządu rolniczego wskazywali na konieczność oddzielenia strat w produkcji roślinnej od zwierzęcej, ponieważ przy obecnie obowiązującym sposobie wyliczania strat w gospodarstwie, susza na polach dyskryminuje producentów zwierząt z otrzymywania pomocy.

Zdaniem samorządu rolniczego, do środków zapobiegawczych ponoszeniu strat przez gospodarstwa spowodowanych wystąpieniem szkód w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powinien być włączony system ubezpieczeń upraw i zwierząt.

Apelowano aby Rząd RP wyciągnął odpowiednie wnioski z tej tegorocznej bolesnej nauczki , i podjął zintensyfikowane działania aby stworzyć ramy prawne zapewniające normalność w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek klęski, oraz aby rolnicy w sytuacjach trudnych czuli się bezpiecznie.

W dyskusji zwracano również uwagę na problem nie do końca ujawniania sprzedaży ziemi dla obcokrajowców, oraz na ograniczenia w uzyskaniu pomocy w ramach PROW na lata 2014-2020, z działania Modernizacja gospodarstw rolnych, jeżeli rolnik po powiększeniu gospodarstwa zamierza zakupić większy ciągnik lub maszynę, a korzystał z dofinansowania w ramach PROW 2007-2013.

Lubuscy rolnicy uczestniczący w konferencji mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem gmachu Sejmu: galerię Sali Posiedzeń, Korytarz Marszałkowski, Salę Kolumnową oraz hall główny w którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablota z laskami marszałkowskimi oraz makieta kompleksu budynków sejmowych.

E.R.

 GALERIA:

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.