Główna » Aktualności

KORZYSTNY WYROK ETS UE W SPR. PREFERENCYJNYCH ZASAD SPRZEDAŻY ZIEMI

Autor: Red. dnia 6 grudnia 2013

W dniu 4 grudnia br. minister rolnictwa Stanisław Kalemba przekazał rolnikom dobrą informację  podczas spotkania  Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz dyrektorów biur wojewódzkich Izb Rolniczych w Falentach.

A mianowicie do końca tego roku Polska będzie mogła dopłacać do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi, gdzie rolnik bierze kredyt  tylko 2%. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska w latach 2010-2013 mogła korzystać z tego przywileju.

Minister rolnictwa odniósł się  do środowego wyroku Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Chodziło o pomoc państwa polegającą na dopłatach do odsetek od kredytów zaciąganych na zakup ziemi rolnej na utworzenie lub powiększenie gospodarstw rolnych do 300 ha. Preferencyjne kredyty na zakup ziemi funkcjonowały w Polsce do 2009 r. Na wniosek kilku krajów: Polski, Litwy, Łotwy i Węgier zgodę na wydłużenie tego przywileju w listopadzie 2009 r. wydała Rada UE. Decyzję tę zakwestionowała jednak Komisja Europejska, która zaskarżyła ją do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W opinii KE Rada nie miała kompetencji do wydania takiej decyzji.

Trybunał oddalił skargę Komisji Europejskiej, co oznacza, że do końca tego roku, rolnicy mogą skorzystać z preferencyjnych warunków zakupu ziemi – tłumaczył minister. Dodał, że gdyby wyrok był niekorzystny, Polska mogłaby z tego tytułu ponieść konsekwencje.

Kalemba podkreślił, że wielu rolników, którzy nabywają ziemię korzysta z tego przywileju. Zaznaczył, że od 2012 r. znacząco wzrosła liczba tzw. przetargów ograniczonych skierowanych wyłącznie do rolników, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwo. W 2012 r. odbyło się aż 4,5 tys. takich przetargów, a w tym roku była ich podobnie wiele. W ciągu trzech kwartałów br. przeprowadzono 2,8 tys. przetargów ograniczonych.

Ponadto minister na spotkaniu Izb przekazał informacje bieżące związane z funkcjonowaniem rolnictwa – o rozpoczęciu wypłaty dopłat bezpośrednich, o nadwyżce eksportowej sektora produktów rolnych i spożywczych, która wynosi 5 mld euro, o kontynuacji pracy Agencji Rynku Rolnego, która w tej sytuacji jest niezbędna. Zwrócił uwagę, że zbyt dużo gruntów klas bardzo dobrych ostatnio przechodzi na cele nierolnicze, dlatego każda taka opinia musi być bardziej przemyślana. Przekazał również pozytywne rozstrzygnięcie w Polskim Trybunale Konstytucyjnych  problemu funkcjonowania gospodarstwa rolnego w przypadku, gdy jedno z małżonków jest na VAT. TK orzekł, że małżonkowie mają prawo do dwóch numerów ewidencyjnych, każde może mieć swoją ziemię i co za tym idzie posiadać 2 gospodarstwa. Podczas spotkania Izb w dniach 4-5.XII. wywiązała się długa, burzliwa i owocna dyskusja na tematy funkcjonowania rolnictwa i jego przyszłości. Delegaci Izb wnioskowali do Ministra Kalemby oraz zebranych przedstawicieli instytucji rolniczych z Warszawy, by opinie rolników w kwestiach rolnych i przyszłego PROW-u były w większym stopniu brane pod uwagę, gdyż środowisko samorządu zawodowego rolników – to praktycy znający doskonale realia panujące na polskich obszarach wiejskich.

mp

GALERIA:

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2025 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.