LIR W KONSULTACJACH INTELIGENTNYCH SPECJALIZACJI
Lubuska Izba Rolnicza uczestniczyła w dniu 13.10.br. w konsultacjach dotyczących wyznaczenia na przyszłość regionu tzw. „inteligentnych specjalizacji”, będących sprecyzowaną wizją rozwoju wykorzystującą potencjał ukierunkowany na rozwój. W spotkaniu uczestniczył prezes Władysław Piasecki, gdyż LIR od wiosny 2014 roku bierze udział w pracach Lubuskiej Rady Innowacji. Konsultacje są prowadzone w celu poznania i zebrania opinii oraz propozycji środowisk gospodarczych, naukowych, około biznesowych województwa lubuskiego na temat rekomendowanych przez Zarząd Województwa Lubuskiego inteligentnych specjalizacji dla regionu. Celem tych działań ma być budowa konkurencyjnej gospodarki i wzrost potencjału badawczego, ukierunkowanego na rozwój przedsiębiorstw, uczelni i tzw. kapitału społecznego.
Rekomendowane inteligentne specjalizacje w Lubuskiem to:
1) Zielona gospodarka (ekoinnowacje) – ta specjalizacja zawiera m.in. technologie środowiskowe, biogospodarkę, wysoko-zaawansowane usługi środowiskowe, inne branże wspomagające.
2) Innowacyjny przemysł tradycyjny – ta specjalizacja odnosi się do przemysłu motoryzacyjnego, metalowego, drzewnego, meblarskiego i papierniczego, a także przemysłu wydobywczego, który stanowi w Lubuskiem obszar strategiczny, dający szansę na intensywny rozwój w niedalekiej przyszłości.
3) Zdrowie i jakość życia (eko-rozwój) – ta specjalizacja obejmuje technologie i usługi medyczne, profilaktykę i rehabilitację, turystykę zdrowotną, zdrową i bezpieczną żywność (również produkty regionalne). Obejmuje cały proces wytwarzania począwszy od rolnictwa poprzez przetwórstwo, aż do sprzedaży na rynku regionalnym, krajowym i rynkach zagranicznych (eksport).
4) Współpraca i kooperacja biznesowa (kapitał społeczny) – ta specjalizacja wyznacza kierunek wspomagający poprzez współdziałanie na rzecz innych dziedzin, szczególną rolę wyznacza tutaj sektor ICT.
Podczas spotkania w Parku Technologicznym w Nowym Kisielinie, zaprezentowano innowacje w branży drzewnej oraz medycznej.
Branża rolna szeroko pojęta jest reprezentowana przez powyższe specjalizacje, nowe technologie w tej branży rozwijają się w szybkim tempie.
Red.
Zdjęcia pochodzą z serwisu lubuskie.pl