LOBBING GOSPODARCZY
Lubuska Izba Rolnicza bierze czynny udział w Lubuskim Sejmiku Gospodarczym, który skupia przedstawicieli najważniejszych lubuskich organizacji gospodarczych. Na Zebraniu Ogólnym Sejmiku w dn. 21 listopada w siedzibie firmy Kampol w Świdnicy podjęto stanowisko o szerszym włączeniu się w wytyczanie kierunków rozwoju woj. lubuskiego o charakterze gospodarczym. Postanowiono również podjąć mocniejsze działania lobbingowe środowisk gospodarczych wobec władz samorządowych. Marszałek Sejmiku Karol Humiński przedstawił działalność za ostatni okres oraz nakreślił potrzebę podjęcia ścisłej współpracy z gremiami samorządowymi poprzez zwiększenie udziału członków w organach doradczych i opiniujących.
Ryszard Barański, jako członek-założyciel przed 9 laty, pokrótce przypomniał cel Sejmiku Gospodarczego, jako wzmocnienie głosu i stanowisk przedsiębiorców w kluczowych sprawach dla regionu. Przedstawił zebranym relacje ze spotkania z Marszałkiem Woj. Lubuskiego Marcin Jabłońskim, który oczekuje na inicjatywy i wspólne tematy z przedsiębiorcami.
Potrzebę powołania sądu arbitrażowego przy Sejmiku Gospodarczym zainicjował Jerzy Korolewicz, który jednocześnie osadził funkcjonowanie SG między władzami publicznymi a organizacjami pozarządowymi, jako odpowiedniej niszy w lobbingu gospodarczym.
Konkretnym głosem pracodawców wyraził swój apel Janusz Jasiński, stwierdzając, iż kierunki są już wytyczone, wzmocnienie musi następować poprzez parlamentarzystów.
Doceniając zmiany w rynku pracy Kazimierz Partocki przedstawił potrzebę wzmocnienia i ściślejszej współpracy z instytucjami rynku pracy w regionie.
Spotkanie zakończyło się zwiedzeniem zakładu Kampol oraz miłym poczęstunkiem.
Red.
Stanowisko
Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego
podjęte na Zebraniu Ogólnym Członków LSG
w dniu 21 listopada 2008 r.
Członkowie Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego Związku Stowarzyszeń zebrani w dniu 21 listopada na Zebraniu Ogólnym Członków wytyczyli plan działań Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego na rok 2009 w życiu województwa i kontaktach z władzami samorządowymi oraz rządowymi. Z dyskusji nad obecnością i funkcją organizacji okołobiznesowych w regionie sformułowano i przyjęto następujące wnioski i postulaty.
1. Lubuski Sejmik Gospodarczy Związek Stowarzyszeń wnioskuje o utworzenie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczonego na wsparcie instytucji otoczenia biznesu w dwóch obszarach:
- Fundusz Projektów – poważnym ograniczeniem dla instytucji otoczenia biznesu jest konieczność dysponowania środkami na sfinansowanie obligatoryjnych wkładów własnych w realizowanych projektach. Dla poprawy tej sytuacji należy utworzyć specjalny fundusz w finansowany z budżetu województwa, który pozwolił dofinansować organizacjom wkład własny do realizowanych projektów (np. analogicznie do Kontraktu Wojewódzkiego ). Obecnie wiele wartościowych projektów nie jest realizowanych, ze stratą dla rozwoju gospodarczego województwa, tylko z powodu trudności finansowych tych organizacji;
- Fundusz Ekspercki – organizacje okołobiznesowe powinny przygotowywać profesjonalne opinie nt. strategicznych dokumentów województwa, w szczególności w zakresie rozwoju gospodarczego. Jest to potrzebne wszystkim partnerom, także społecznym, w procesie tworzenia podobnych dokumentów. Zapewnienie z budżetu województwa środków na dofinansowanie eksperckiego wsparcia ze strony partnerów gospodarczych nadałoby konsultacjom realną wartość, a nie tylko formalny charakter.
2. Lubuski Sejmik Gospodarczy wnioskuje o podjęcie próby weryfikacji i modyfikacji strategii rozwoju województwa lubuskiego z uwzględnieniem zmian społecznych, ekonomicznych i gospodarczych, które zaszły od chwili uchwalenia poprzedniej wersji strategii. Na szczególną uwagę zasługuje konieczność redefiniowania tożsamości województwa. Założone w strategii kierunki rozwoju regionu siłę napędową województwa upatrywały w turystyce, tymczasem przyszłością regionu jest wysokoprzetworzona produkcja oraz usługi.
3. Lubuski Sejmik Gospodarczy powinien brać udział w pracach różnych organów czy komisji samorządowych, rządowych oraz organizacji pozarządowych. Sejmik będzie uczestniczył w pracach tych podmiotów poprzez delegowanie właściwych organizacji lub ich członków.
W imieniu Zebrania Ogólnego Członków
Karol Humiński
Marszałek
Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego