LUBUSKI PAKT NA RZECZ ZATRUDNIENIA
Lubuska Izba Rolnicza podpisała w dniu 22 września br. podczas konferencji w Sulechowie dokument inicjatywny pn. „PAKT NA RZECZ ZATRUDNIENIA”. By w zintegrowany sposób oddziaływać na lokalny rynek pracy Pakt podpisało 16 instytucji środowisk samorządowych, pracodawców, instytucji rządowych oraz urzędów pracy.
Szerokie partnerstwo ma na celu współpracę na rzecz wzrostu zatrudnienia w naszym lubuskim regionie, a co najważniejsze szybszą reakcję szkół na zapotrzebowanie pracodawców.
Dwudniowa konferencja naukowa w Sulechowie była okazją do spotkania przedstawicieli szkolnictwa oraz organizatorów szkoleń na podnoszenie i nabywanie kwalifikacji dla bezrobotnych beneficjentów.
Obszary wiejskie, gdzie udział osób prowadzących gospodarstwa towarowe maleje, stanowią znaczący teren do pozyskania dla przyszłych pracodawców dobrze wykwalifikowanych pracowników. Szansą dla są również zawody rzemieślnicze oraz potrzeba wzrostu usług – wszyscy czekają na obiecane z PROW-u 2007-2013 – działania – tworzenie mikrofirm na obszarach wiejskich, gdzie czeka pula w kwocie 1mld euro. Oferta podnoszenia kwalifikacji powinna być kompatybilna z potrzebami regionu, czyli firm oferujących pracę, jak i wyzwaniami przyszłości. Jednym z wyzwań jest wg senatora Stanisława Iwana – aktualny temat powstania kopalni węgla brunatnego z 7 tys. miejsc pracy na terenie po części pow. krośnieńskiego, gdzie jest 25 % (!) bezrobocie.
Samorządowcy podkreślali problem osób długotrwale bezrobotnych, bez chęci woli zmiany swojego statusu.
Dwudniowa konferencja naukowa w Sulechowie była okazją do spotkania przedstawicieli szkolnictwa oraz organizatorów szkoleń na podnoszenie i nabywanie kwalifikacji dla bezrobotnych beneficjentów.
M. Pałys
PODPISANY TEKST PAKTU
Mając na uwadze dalszy wzrost miejsc pracy, rozwój przedsiębiorstw i gospodarki jako całości, istniejące dysproporcje w zakresie kwalifikacji kadr, dostrzegając jednocześnie problemy społeczne, w tym skalę bezrobocia strukturalnego i zagrożenia wykluczeniem społecznym,
niżej podpisani, jako sygnatariusze niniejszego Paktu
wyrażają wolę współpracy, na zasadach partnerstwa, subsydiarności oraz decentralizacji w podejmowaniu i realizowaniu inicjatyw na rzecz zatrudnienia.
Sygnatariusze Lubuskiego Paktu na Rzecz Zatrudnienia, wspólnie postanawiają, iż będzie on wdrażany i realizowany poprzez branżowe partnerstwa lokalne