MRIRW W SPRAWIE ZAGOSPODAROWANIA ZAKAŻONYCH BULW ZIEMNIAKÓW
Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie problemu zagospodarowania zakażonych oraz prawdopodobnie zakażonych bulw ziemniaka bakteriami Clavibacter sepedonicus i Ralstonia solanacearum, a przede wszystkim miejsc zagospodarowania takich ziemniaków.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach swoich kompetencji corocznie pobiera u producentów ziemniaka próby do badań laboratoryjnych w kierunku występowania dwóch wyżej wymienionych bakterii. Bakteria Clavibacter sepedonicus, sprawca bakteriozy pierścieniowej ziemniaka, stosunkowo często jest wykrywana na terenie kraju. Również druga bakteria kwarantannowa Ralstonia solanacearum, sprawca śluzaka, jest w ostatnich latach stwierdzana na terenie kraju. W przypadku tej bakterii są to sporadyczne pojedyncze wykrycia.
W wyniku wykrycia bakterii ziemniaki uznane za zakażone lub prawdopodobnie zakażone muszą zostać zagospodarowane w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie się danego agrofaga.
W odpowiedzi na pismo LIR resort rolnictwa przekazał następującą informację:
“(…) Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest znane, że zagospodarowanie porażonych lub prawdopodobnie porażonych bulw ziemniaka w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie się bakterii Clavibacter sepedonicus i Ralstonia solanacearum może być problematyczne. W związku z tym od szeregu lat podejmujemy kroki, które mają na celu rozszerzenie wachlarza możliwych sposobów zagospodarowania takich ziemniaków, a tym samym złagodzenie konsekwencji obowiązków wynikających z otrzymanych przez producentów decyzji administracyjnych. Wyrazem tych działań było m.in. przeprowadzenie badań umożliwiających wykorzystanie porażonych i prawdopodobnie porażonych bulw do produkcji biogazu.
Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydają decyzje administracyjne w porozumieniu z zainteresowanymi podmiotami, w taki sposób, aby zagospodarowanie porażonych lub prawdopodobnie porażonych bulw ziemniaków było nie tylko zgodne z przepisami prawa, ale i wykonalne. Utworzenie jednej, centralnej bazy podmiotów wykorzystujących lub unieszkodliwiających porażone i prawdopodobnie porażone bulwy ziemniaka było jednak niemożliwe — czasem podmioty takie decydują się na jedynie sporadyczne wykorzystywanie takich bulw, co może wynikać np. z ich możliwości technologicznych lub produkcyjnych Obligowanie podmiotów wykorzystujących porażone lub prawdopodobnie porażone bulwy ziemniaka do wpisu do takiej bazy mogłoby zatem doprowadzić do ich rezygnacji z wykorzystywania porażonego materiału i ograniczenia możliwości zagospodarowywania takich bulw.
Jednocześnie MRIRW informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2022 r. poz. 1378, z późn. zm.) Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa prowadzi rejestr wytwórców biogazu rolniczego, z którego mogą korzystać podmioty zobligowane do zutylizowania porażonych lub prawdopodobnie porażonych bulw ziemniaka. Rejestr jest ogólnodostępny na stronie internetowej KOWR:
Pismo MRiRW >>> otwórz