NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ LUBUSKA 2015!
Lubuska Izba Rolnicza po raz kolejny uczestniczyła w jury komisji konkursowej na „Najpiękniejszą wieś lubuską”. Konkursie zorganizowanym przez SR KSOW pod honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak.
Podczas trwającej kilka dni wizytacji w poszczególnych wsiach, komisja konkursowa kierowała się następującymi, przyjętymi w regulaminie kryteriami: estetyka i dbałość o kształtowanie krajobrazu wiejskiego, zachowanie ładu przestrzennego i architektonicznego; wzmacnianie tożsamości wsi, ochrona i kultywowanie dziedzictwa kulturowego; formy zaangażowania i integracji mieszkańców.
W tegorocznej edycji konkursu do tytułu „Najpiękniejszej wsi lubuskiej” stanęły:
Dąbrówka Wielkopolska (gm. Zbąszynek), Dobrosułów (gm. Bytnica), Łagów (gm. Dąbie) Nowe Żabno (gm. Nowa Sól), Nowiny Wielkie (gm.Witnica), Połęcko (gm.Ośno Lubuskie), Połupin (gm.Dąbie), Radwanów (gm. Kożuchów), Siodło (gm. Żary), Stary Dworek (gm. Bledzew), Stoki (gm. Pszczew), Trzebicz (gm. Drezdenko).
Komisja konkursowa podczas obrad w dniu 19 czerwca wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce – wieś Nowiny Wielkie – 10.000 zł
II miejsce – wieś Dąbrówka Wielkopolska – 8.000 zł
III miejsce – wieś Dobrosułów – 6.000 zł
Poniżej prezentujemy zwycięzcę konkursu – Nowiny Wielkie.
Serca Wielkie – równie dobrze tak mogłaby się nazywać ta wieś. To licząca ok. 1250 mieszkańców wieś w Gminie Witnica, położona 17 km od Gorzowa Wielkopolskiego. Dla wielu jej nazwa kojarzona jest automatycznie z Parkiem Dinozaurów, tym większym zaskoczeniem była wizyta w tej miejscowości. Jej mieszkańcy to istni zapaleńcy, którzy swym entuzjazmem, zaangażowaniem oraz aktywnością, skutecznie zarażają innych. We wsi działają liczne organizacje, grupy i stowarzyszenia, jak: KGW, OSP, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Fundusz Daniela, Grupa AA, Zespół Wokalny „Nowinianki”, Związek Emerytów i Rencistów, Klub Sportowy Nowiny Wielkie, UKS Nowiny Wielkie, Klub Motocyklistów i Koło Rolnicze.
Mieszkańcy Nowin Wielkich dbają o rozwój swojej miejscowości, zarówno przemysłowy i ekonomiczny, jak i kulturowy, dzięki czemu jest ona najbardziej rozwiniętą miejscowością w gminie. Zatrudnienie znaleźć tu można m.in. w jednej z trzech firm transportowych, u dwóch działających producentów zniczy lub w gospodarstwach zajmujących się hodowlą ptaków i ssaków czy agroturystyce.
Dzięki dbałości mieszkańców o swe gospodarstwa, cała miejscowość zachowuje architektoniczny ład i porządek. Wielu z nich poszczycić się może pięknymi ogrodami i zdobywanymi w konkursach o tej tematyce nagrodami.
Wśród odwiedzonych przez komisję miejsc znalazła się m.in. świetlica wiejska, remiza strażacka (posiadająca pięknie zachowany zabytkowy wóz strażacki) wyremontowana przez mieszkańców kuźnia, a także szkoła, przedszkole i Park Dinozaurów wraz z Muzeum Geologicznym. Na uwagę zasługuje Przedszkole na Środku Świata. Jego budynek pochodzący z 1896 roku pierwotnie pełnił rolę domu modlitewnego hernhutów. W chwili obecnej oprócz przedszkola mieści się tu Izba Pamięci. Wspomniany „środek świata” oznaczony jest pamiątkową tablicą umieszczoną na specjalnym głazie. Na terenie przedszkola rósł dąb Bajtek, który niestety w 2011 roku został zniszczony huraganem. Na jego miejscu, dzięki inicjatywie mieszkańców został posadzony jego „potomek” wyhodowany z zebranych od swego poprzednika żołędzi. Na terenie Parku Dinozaurów rośnie drugi dąb – Pomnik Przyrody.
Mieszkańcy wioski angażują się w licznie organizowane imprezy okolicznościowe, m.in.: Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Festyn Rodzinny, Światełko Pokoju, Kolędowanie, Bal Przebierańców czy organizowane już od 16 lat Biesiadorajdy. Nie brakuje również spontanicznych spotkań wynikających z bieżących wydarzeń, jak np. hucznego powitania saneczkarzy, wracających z Olimpiady Zimowej w 2014 roku w Soczi.
Sołtys wsi, pani Grażyna Dudek otrzymała tytuł Sołtysa Roku, szkoła Lubuski Laur Oświaty. Prowadzona jest Kronika, wydano również książkę o historii wsi.
Podczas spotkania z mieszkańcami Nowin Wielkich zostaliśmy zasypani informacjami na temat tej miejscowości. Ponieważ podejmowane przez nich inicjatywy często są odpowiedzią na pojawiające się problemy i nieszczęścia sąsiadów, nie zabrakło również łez wzruszenia.
Aneta Jędrzejko