NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ LUBUSKA 2016 – KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY
Lubuska Izba Rolnicza po raz kolejny uczestniczyła w jury komisji konkursowej na „Najpiękniejszą wieś lubuską”. Konkursie zorganizowanym przez SR KSOW pod honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak.
Podczas trwającej kilka dni wizytacji w poszczególnych wsiach, komisja konkursowa kierowała się następującymi, przyjętymi w regulaminie kryteriami: estetyka i dbałość o kształtowanie krajobrazu wiejskiego, zachowanie ładu przestrzennego i architektonicznego, wzmacnianie tożsamości wsi, ochrona i kultywowanie dziedzictwa kulturowego, formy zaangażowania i integracji mieszkańców.
W tegorocznej edycji konkursu do tytułu „Najpiękniejszej wsi lubuskiej” stanęły:
Lubanice (gm. Żary), Podlegórz (gm. Trzebiechów), Trzebicz (gm. Drezdenko), Osiedle Poznańskie (gm. Deszczno), Stary Dworek (gm. Bledzew), Jemiołów (gm. Łagów), Gościeszowice (gm. Niegosławice), Broniszów (gm. Kożuchów), Zdroisko (gm. Kłodawa), Janczewo (gm. Santok)
15 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim zostały uroczyście ogłoszone wyniki konkursu. Na podsumowanie przyjechali przedstawiciele wszystkich startujących w konkursie miejscowości. Zwycięska wieś oprócz bonu pieniężnego otrzymała pamiątkową tablicę „Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2016”, która zostanie zawieszona na wjeździe miejscowości. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
I miejsce – Jemiołów – nagroda 8000 zł
II miejsce – Trzebicz – nagroda 6000 zł
III miejsce – Zdroisko – nagroda 4000 zł
Wyróżnienie: Lubanice, Gościeszowice – nagroda 1000 zł
Jemiołów położony jest w bardzo atrakcyjnym pod względem przyrodniczym jak i turystycznym zakątku Ziemi Lubuskiej. W odległości 3 km od wsi znajduje się Łagów – znana miejscowość o walorach turystycznych i uzdrowiskowych, która dzięki licznym zabytkom i imprezom kulturalnym przyciąga corocznie wielu turystów. Jemiołów został założony w XIII w. Wieś liczy ponad 300 mieszkańców. Większość z nich zajmuję się uprawa ziemi.
Jemiołów posiada własną świetlice wiejską. Organizowane są w niej liczne zabawy, uroczystości rodzinne oraz festyny. W Jemiołowie działa bardzo prężnie jednostka OSP, która jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczego. W miejscowości również prężnie działa drużyna piłkarska. Głównym zabytkiem wsi jest klasycystyczny kościół wzniesiony pod koniec XVI w.
Największą niewątpliwie atrakcją miejscowość jest skansen maszyn rolniczych, który znajduje się w centralnej części jemiołowa. Skansen powstał z inicjatywy mieszkańców wsi. Przy skansenie została wybudowana kuźnia, w której można otrzymać pamiątkową podkowę.
Owocna i rozwojowa jest także współpraca Jemiołowa z niemiecką wsią Banzendorf. Od 2001 roku te dwie miejscowości wspólnie organizują projekty kulturalne. W Jemiołowie, co roku organizowane są huczne dożynki, podczas których uliczkami wioski przejeżdża barwny korowód a przed domami mieszkańcy organizują liczne inscenizację zaczerpnięte z życia wsi.
W Jemiołowie powstają nowe budynki, płoty, dachy, elewacje, meble ogrodowe. Mieszkańcy wioski starają się na różne sposoby poprawić wygląd jedni robią piękne i unikatowe jedyne w swoim rodzaju meble ogrodowe inni natomiast poprawiają estetykę i wygląd własnych domów.
W Jemiołowie od kwietnia do października funkcjonuje wioska indiańska May-Oo, która przyjmuje wycieczki szkolne oraz całe rodziny i firmy. W wiosce można: przejść indiański tor przeszkód, postrzelać z łuku, zagrać na bębnach szamańskich oraz usłyszeć indiańskie legendy.
Wieś od trzech lat posiada prężnie działającą stronę internetową, na której zamieszczane są na bieżąco informacje z życia wsi. Na koniec należy dodać, że w tej małej miejscowości mieszkańcy tworzą bardzo rodzinny klimat, potrafią zintegrować się i działać na rzecz swojej małej ojczyzny.
J.Balawajder
GALERIA: