NIEDOSKONAŁE PRAWO ŁOWIECKIE
Narastanie szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną na polach uprawnych w przeciągu ostatnich lat rodzi coraz więcej problemów dla rolników.
W gospodarczym funkcjonowaniu podmiotów istnieje pojęcie tzw. „szkód gospodarczo znośnych”. Dla rolników jednak w obliczu cen produktów rolniczych oraz innych okoliczności oraz uwarunkowań rynkowych szkody łowieckie nie są już „znośne” z powodów gospodarczych. Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa Sejmiku w dniu 3.04.08 r. w Lubięcinie poświęcono problemom łowieckim sporo miejsca. Zadania i kompetencje Samorządu Województwa w zakresie łowiectwa przedstawił dyrektor Zbigniew Waligóra. Jednym z głównych zadań jest podział województwa na obwody łowieckie, zadanie przejęto od wojewody w 2006 roku, gdyż jest bezpośrednio związane z kształtowaniem przestrzeni województwa. Kompetencją związaną z gospodarką łowiecką jest natomiast uzgadnianie planów odstrzałów łowieckich. Na posiedzeniu działalność Polskiego Związku Łowieckiego okręgu zielonogórskiego zreferował prezes Zdzisław Rudkiewicz (na zdjęciu obok), który podkreślił wzrost pogłowia dzików do ok 7 tys. szt. oraz wzrost populacji saren. Mniej jest zajęcy i drobnego ptactwa łownego przetrzebianego przez jenoty, norki i lisy. Komisja zapoznała się ze zdaniem samorządu rolniczego dotyczącego negatywnych opinii dla kilku kół łowieckich.
OPINIA SAMORZĄDU ROLNICZEGO
Zadaniem samorządu rolniczego w zakresie funkcjonowania obwodów łowieckich jest opiniowanie na wniosek starostw oraz nadleśnictw w sprawie wydzierżawienia obwodów łowieckich. Zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej w marcu 2008 wydał 7 negatywnych opinii dla 5 kół łowieckich dzierżawiących obwody leśne (obwody, gdzie grunty leśne zajmują co najmniej 40 % powierzchni) oraz dla 2 kół łowieckich dzierżawiących obwody polne (grunty leśne stanowią mniej niż 40 % pow.). Umowy podpisywane są na okres 10 lat.
Na terenie południowym woj. lubuskiego funkcjonowało 67 kół łowieckich. Największymi zastrzeżeniami pod adresem kół łowieckich ze strony rolników jest nierzetelne szacowanie szkód łowieckich, lekceważące traktowanie oraz zaniżone stawki odszkodowań. Opiniowanie wniosków dotyczących wznowienia dzierżaw obwodów łowieckich wymaga ścisłej współpracy z rolnikami w terenie. Lubuska IR sukcesywnie interweniuje o podjęcie przez koła łowieckie skuteczniejszych działań ochronnych w zakresie zabezpieczania upraw przed zwierzyną łowną.
Komisja przyjęła również do wiadomości i oraz wyraziła chęć uczestniczenia w KONFERENCJI „PROBLEM SZKÓD ŁOWIECKICH W ROLNICTWIE” organizowanej na dzień 19 MAJA 2008 R. w Zielonej Górze.
W dyskusji dotyczącej spraw szkód łowieckich zabrał głos Grzegorz Grabarek, który przedstawił problem szkód wyrządzanych przez zwierzęta chronione, za które powinien płacić Skarb Państwa, w tym bobry, dzikie gęsi oraz łabędzie.
Przewodniczący Komisji Ireneusz Ganczar zapowiedział zajęcie stanowiska w sprawie nowelizacji Prawa Łowieckiego i przepisów wykonawczych oraz dalsze prace w tym zakresie w porozumieniu z LIR.
mp