Główna » Aktualności

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII DLA DOMU I BIZNESU

Autor: Red. dnia 28 października 2010

Korzyści płynące z zastosowania kolektorów słonecznych, źródła finansowania odnawialnych źródeł energii, uwarunkowania prawne, a także technologia i koszty budowy biogazowni, to główne tematy poruszone na konferencji „Odnawialne źródła energii dla domu i biznesu”, która odbyła się 20. października w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Duża frekwencja na konferencji świadczy o rosnącym zainteresowaniu, jakie wywołuje tematyka ochrony środowiska. W spotkaniu uczestniczyło około stu osób. Jak wymienia Dyrektor LODR Zbigniew Żywień – Byli to mieszkańcy wsi i obszarów wiejskich całego województwa lubuskiego, rolnicy, przedstawiciele instytucji, firm i szkół.

Uwarunkowania prawne rozwoju odnawialnych źródeł energii w UE i w Polsce przedstawiał mgr inż. Jan Soloch, zwracając uwagę zarówno na historyczne już zapisy z Konferencji Klimatycznej w Nowym Yorku z 1992 roku czy Protokół z Kyoto, po aktualne traktaty i dyrektywy unijne. Uczestnicy konferencji poruszyli także problem, jaki stanowić ma niepraktyczność niektórych zapisów, bądź niedostosowanie przestarzałej infrastruktury energetycznej w Polsce do warunków, jakie są potrzebne do przesyłania energii z wytworzonych ferm energetycznych do sieci elektrycznej.

            Szczególnym zainteresowaniem zgromadzonych gości cieszyła się część konferencji poświęcona budowie, zastosowaniu i wykorzystaniu kolektorów słonecznych do celów użytkowych. Grzegorz Zarakowski, ekspert  z firmy Eco Energy zajmującej się ekologicznymi systemami grzewczymi, szeroko omówił budowę systemów solarnych, zasadę działania oraz korzyści płynące z ich stosowania. Wymienić należy chociażby oszczędność sięgającą 70 proc. w skali roku na energii, która służy do ogrzania wody użytkowej i pomieszczeń, a także uniezależnienie od podwyżek cen nośników energii, takich jak gaz i prąd. Kolektory słoneczne mają zastosowanie także w rolnictwie np. do pogrzania wody w stawach rybnych, przygotowania pasz lub podgrzania wody do celów sanitarnych.

Dużą pomocą przy zakupie kolektorów słonecznych może okazać się dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające akt własności budynku mieszkalnego, a także wspólnoty mieszkaniowe, które nie są podłączone do miejskiej sieci cieplnej. Dotacja ta wynosi 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Oznacza to tyle, że warunkiem otrzymania dotacji jest konieczność skorzystania z kredytu (dostępny w sześciu bankach, m.in. BOŚ i BPS) na założenie kolektorów słonecznych. Przykładowa kalkulacja inwestycji przedstawiona jest w tabeli 1.

Tabela 1. Kalkulator dotacji na kolektory słoneczne

Wyszczególnienie Kwota (zł brutto)
Całkowity koszt inwestycji 12500
Wartość dotacji (45% z NFOŚiGW) 5625
Twój udział 6875
Podatek od wzbogacenia (19% od dotacji) 1069
Twój udział całkowity ( z podatkiem) 7944

Jak zaznaczył G. Zarakowski, po opodatkowaniu i spłaceniu pięcioletniego kredytu oprocentowanego 10% w sali roku, wychodzi kwota ok. 2500zł, jaką uda nam się zaoszczędzić dzięki skorzystaniu z dotacji. Ponadto zachętą na jak najszybsze zainstalowanie kolektorów może być oszczędność na rachunkach za ogrzewanie wody i pomieszczeń.

Konferencja dotyczyła również biogazowni. Inwestycje te związane są z dużymi nakładami finansowymi, pomimo to w Polsce obecnie istnieje już sześć takich obiektów, a w najbliższym czasie, jak szacuje Bartłomiej Gontarz, który prowadził tą część spotkania, powstanie kolejnych czterdzieści. Powstawanie takich biogazowni to szansa dla rolników na zbyt produktów ubocznych produkcji rolnej, słomy, siana, kiszonki czy też gnojowicy. – Podkreśla  Dyrektor Zbigniew Żywień.

Konferencja była częścią projektu „Odnawialne źródła energii dla domu i biznesu” współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w partnerstwie z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Na tym nie koniec. Nie wszyscy korzystają z Internetu i nie wszyscy mają dostęp do najnowszych informacji, dlatego podobne konferencje jeszcze będą. – Tłumaczy Z. Żywień i dodaje. – Ludzi trzeba informować o nowoczesnych rozwiązaniach, edukować, zachęcać. Po pierwsze skorzysta na tym środowisko, po drugie dzięki możliwości wsparcia i pozyskania dofinansowania do inwestycji skorzystają także rolnicy.

Grzegorz Czarnecki

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2025 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.