ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA WS. MOŻLIWOŚCI ZORGANIZOWANIA SKUPU INTERWENCYJNEGO ŻYWCA WIEPRZOWEGO ZE STREFY NIEBIESKIEJ ASF
Lubuska Izba Rolnicza w odpowiedzi na problemy lubuskich hodowców trzody chlewnej, których gospodarstwa w wyniku rozprzestrzeniania się wirusa ASF znalazły się w strefie niebieskiej zwróciła się pismem z dnia 17 marca br. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o zorganizowanie tzw. skupów interwencyjnych.
W udzielonej przez Ministerstwo odpowiedzi czytamy m.in.:
W ramach środków rynkowych o charakterze interwencyjnym przepisy wspólnej organizacji rynków rolnych nie przewidują w przypadku rynku wieprzowiny działania polegającego na skupie interwencyjnym świń lub mięsa wieprzowego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada uprawnień do uruchomienia skupu interwencyjnego świń na obszarze zagrożenia.
Jednocześnie należy podkreślić, że wyznaczenie przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii rzeźni do uboju świń z obszaru objętego ograniczeniami oraz zagrożenia następuje po dobrowolnym przesłaniu wniosku zainteresowanego podmiotu. Główny Lekarz Weterynarii sporządził i przesłał do wszystkich organów IW wytyczne dotyczące uproszczonych zasad zatwierdzania rzeźni, szczególnie wnioskujących o ubój z obszaru zagrożenia.
Odnosząc się do kwestii wyznaczania obszarów objętych określonymi restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF, uprzejmie informuję, że jednym z aktów prawnych wydanych celem zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się oraz ułatwienia zwalczania ASF jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290, z późn. zm.), które wdraża do krajowego porządku prawnego przepisy decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE1
Podkreślenia wymaga przy tym fakt, że przepisy dotyczące zwalczania oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF jednolicie obowiązują wszystkie państwa członkowskie UE, a stworzone zostały na poziomie Komisji Europejskiej.
Pełna treść pisma >> otwórz