Główna » Aktualności, Wyróżnione

ODPOWIEDŹ MRIRW NA WNIOSEK O PRZYWRÓCENIE PASZPORTÓW DO BYDŁA

Autor: Red. dnia 30 kwietnia 2025

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie przywrócenia paszportów bydła z uwagi na zapewnienie organom Inspekcji Weterynaryjnej pełnej kontroli nad monitorowaniem pochodzenia oraz tras przemieszczania zwierząt pochodzących z innych państw członkowskich, resort rolnictwa przekazał poniższe informacje.

“(…) Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (zwana dalej: ustawą) wraz z wydanymi na jej podstawie przepisami wykonawczymi, wykonuje rozporządzenie 2016/429. Celem tego rozporządzenia jest realizacja zobowiązań i koncepcji w zakresie zdrowia zwierząt, w tym zasady „Jedno zdrowie”, oraz konsolidacja ram prawnych Unii Europejskiej w zakresie zdrowia zwierząt, w tym zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt na terenie Unii Europejskiej jako istotnego ogniwa zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Paszporty bydła są wydawane bezpłatnie posiadaczom jedynie dla zwierząt przemieszczanych do innych państw członkowskich, natomiast w obrocie krajowym dokumenty te nie są wymagane, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem 2019/2035 dokument identyfikacyjny bydła (paszport bydła) wymagany jest wyłącznie dla zwierząt przemieszczanych do innych państw członkowskich, a zakres jego danych musi być zgodny z art. 44 rozporządzenia 2019/2035.

Bez względu na powyższe, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) udostępniła w aplikacji IRZplus funkcjonalność samodzielnego generowania wydruku Informacji o zwierzęciu przez posiadacza zwierząt oraz możliwość otrzymania go na miejscu w biurze powiatowym ARiMR. Informacja o zwierzęciu zawiera niezbędne dane pozwalające na identyfikowalność zwierzęcia wraz z kodami kreskowymi numeru identyfikacyjnego zwierzęcia oraz numeru siedziby stada, w której przebywa zwierzę. Szczegóły zostały opisane w instrukcji zamieszczonej na stronie internetowej ARiMR pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/portalirzplus.

Jednolicie funkcjonujący system identyfikacji i rejestracji zwierząt na terytorium Unii Europejskiej ułatwia identyfikowalność utrzymywanych zwierząt i ich przemieszczeń w obrębie terytorium państw członkowskich i pomiędzy nimi oraz identyfikowalność wprowadzania utrzymywanych zwierząt do Unii Europejskiej. W świetle prawa podmiot zapewnia, aby w przypadku przemieszczania bydła między państwami członkowskimi towarzyszył zwierzętom dokument identyfikacyjny (paszport bydła), a zwierzęta te były odpowiednio oznakowane.

System identyfikacji i rejestracji zwierząt jest jednym z narzędzi zapobiegania chorobom zwierząt i ich zwalczania, a ARiMR zapewnia organom Inspekcji Weterynaryjnej dostęp do komputerowej bazy danych oraz umożliwia edycję w komputerowej bazie informacji o statusie epizootycznym.

Kolejnym narzędziem wspomagającym organy Inspekcji Weterynaryjnej w zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt jest system TRACES, który jest integralną częścią systemu zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych – IMSOC i podlega zasadom i wymogom określonym w rozporządzeniu (UE) 2017/625 oraz rozporządzeniu (UE) 2019/1715.

TRACES to platforma internetowa Komisji Europejskiej służąca do certyfikacji zdrowia zwierząt i roślin wymaganej przy przywozie zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego, materiału biologicznego, żywności i pasz niepochodzących od zwierząt oraz roślin do Unii Europejskiej, a także w handlu wewnątrzunijnym i eksporcie zwierząt, niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego i materiału biologicznego z UE.

Z informatycznego systemu monitorowania, kontroli i powiadamiania m.in. o przemieszczeniach żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego korzystają organy urzędowej kontroli we wszystkich państwach członkowskich UE w celu zapewnienia, że handel żywymi zwierzętami i towarami jest zgodny z wymogami i warunkami określonymi w prawodawstwie unijnym.

System TRACES to skuteczne narzędzie zapewniające wymianę danych, informacji i dokumentów między wszystkimi zaangażowanymi stronami handlowymi i organami kontrolnymi, co umożliwia śledzenie wszystkich przemieszczeń zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego przyczyniające się do zmniejszenia wpływu ognisk chorób oraz pozwalające organom urzędowej kontroli na szybkie podjęcie kroków mających na celu przeciwdziałanie niektórym poważnym zagrożeniom w łańcuchu rolnospożywczym. Ponadto system pozwala na szybkie wykrywanie fałszywych certyfikatów, a tym samym przyczynia się do walki z oszustwami i wzmacnia współpracę między organami.

Terenowe organy Inspekcji Weterynaryjnej mają dostęp do informacji i dokumentów wprowadzanych przez inne państwa członkowskie do ww. systemu dotyczących przemieszczeń przez terytorium Polski i wysyłek, których miejscem docelowym jest teren nadzorowany przez te organy. Powiadomienia systemowe, o przesyłkach skierowanych do podmiotów na nadzorowanym obszarze, wysyłane są również za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Reasumując, Inspekcja Weterynaryjna ma dostęp do wszystkich dokumentów krajowych i wystawianych przez władze weterynaryjne pozostałych państw członkowskich UE dotyczących przesyłek kierowanych do Polski lub przez terytorium Polski.

W świetle powyższego, w opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, organy Inspekcji Weterynaryjnej dysponują narzędziami, które pozwalają na efektywne zapobieganie i zwalczanie chorób zwierząt.

Mając na uwadze powyższe Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie planuje podjęcia interwencji legislacyjnej w zakresie przywrócenia paszportów bydła w obrocie krajowym.”

Pismo KIRR >>> otwórz

Pismo MRiRW >>> otwórz

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2025 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.