Główna » Aktualności, Wyróżnione

ODPOWIEDŹ MRIRW WS. HODOWCÓW OBJĘTYCH KWARANTANNĄ

Autor: Red. dnia 24 kwietnia 2020

W odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczące problemów związanych z prowadzeniem produkcji zwierzęcej w okresie objęcia rolnika kwarantanną z powodu COVID-19 możemy przeczytać:

„Zgodnie ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.) zasady i warunki kwarantanny określane są przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Szczegółowe informacje dotyczące zajmowania się zwierzętami oraz wykonywania prac polowych przez rolników dostępne są na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/zywnosc-i-woda/zywnosc-zywnosc-i-woda/zagrozenie-covid-19-informacja-dlarolnikow-plantatorow/. W przypadku kiedy rolnik zostanie objęty kwarantanną lub podlega hospitalizacji z powodu COVID-19 i nie jest w stanie zapewnić opieki zwierzętom, za które jest odpowiedzialny, taki fakt powinien być zgłoszony do urzędu gminy. Zgodnie z art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019 r. poz. 122, z późn. zm.) rada gminy wypełniając obowiązek, o którym mowa w art. 11 ust. 1 (zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin), określa, w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. W programie tym wskazywane jest m.in. gospodarstwo rolne w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich. W związku z pandemią COVID-19 może jednak dojść do sytuacji, gdy gminy nie będą w stanie wypełnić nałożonych na nie obowiązków, jeżeli problem będzie dotyczył większej liczby rolników
objętych kwarantanną. W takiej sytuacji nie bez znaczenia pozostaje mobilizacja do wspólnego działania oraz wzajemna pomoc i wsparcie organizowane na poziomie lokalnym. W tym zakresie kluczową rolę mogłyby odgrywać organizacje społeczne i zawodowe działające w obszarze rolnictwa, jako organizatorzy oddolnych inicjatyw o zasięgu lokalnym skierowanych do rolników celem ich wsparcia w trudnej sytuacji.”

>Zobacz pismo MRiRW<

 

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.