Główna » Aktualności, Wyróżnione

OPINIA SAMORZĄDU ROLNICZEGO DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA WS. WYSOKOŚCI DOPŁAT DO SKŁADEK UBEZPIECZENIA

Autor: Red. dnia 25 października 2024

W związku z konsultacjami projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2025 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zgłosił do ww. projektu poniższe uwagi.

Obecny rok jest bardzo trudny dla rolników – wysokie koszty produkcji i niskie ceny za płody rolne pogarszają ekonomikę produkcji rolnej i nie wpływają optymistycznie na rolników. Dodatkowo wystąpiło wiele niekorzystnych zdarzeń klimatycznych, jak choćby ostatnie powodzie, a wcześniej przymrozki i grad.

W związku z tym, że w projektowanym Rozporządzeniu Rady Ministrów przyjęto maksymalny poziom dopłat do składek ubezpieczenia określony w ustawie z dnia 7 lipca 2005r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2019 r. poz. 477) czyli 65%, wnosimy o zmianę ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz zmianę projektowanego rozporządzenia.

W opinii samorządu rolniczego proponowana w projekcie rozporządzenia dopłata do składki ubezpieczenia jest niewystraczającai powinna wynosić co najmniej 70% składki do 1 ha oraz 70% do 1 sztuki zwierzęcia, zwłaszcza jeśli chodzi o stado podstawowe.

Również dopłaty do składek ubezpieczeń środków trwałych w produkcji sadowniczej, tj. drzew i krzewów oraz w produkcji warzywniczej, tj. tuneli i szklarni czyli części składowych majątku, bezpośrednio związanych z produkcją, powinny być objęte wyższymi dopłatami do ubezpieczeń.

Samorząd rolniczy uważa, że dopłatami do ubezpieczenia powinny być objęte również inne uprawy takie jak słonecznik, gryka, gorczyca i facelia, które coraz częściej są uprawiane zwiększając bioróżnorodność pól uprawnych.

Uważamy, że aby zachęcić rolników do ubezpieczeń należałoby zwiększyć kwotę do 70% dopłaty do składki ubezpieczenia.

Pismo KRIR >>> otwórz

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2025 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.