PIERWSZE POSIEDZENIE LUBUSKIEGO FORUM ROLNICZEGO W 2008 ROKU
Pierwszego lutego br., w siedzibie Lubuskiej Izby Rolniczej, odbyło się pierwsze w 2008 roku posiedzenie Lubuskiego Forum Rolniczego. W spotkaniu uczestniczyli: prezes Lubuskiej Izby Rolniczej – Władysław Piasecki, prezes Lubuskiego Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych – Zdzisław Janczałek, prezes Lubuskiego Związku Pracodawców-Dzierżawców i Producentów Rolnych – Zygmunt Jodko, przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych – Stanisław Marek i Grzegorz Grabarek, przedstawiciel Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników – Mariusz Markiewicz, wiceprezes LIR – Janusz Francuzik, członkowie zarządu LIR – Kazimierz Partocki i Bogusław Pietrow oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi w Zielonej Górze, znany orędownik energii odnawialnej – Czesław Karczmar. Głównym celem spotkania LFR było podsumowanie działań podjętych w 2007 r. oraz opracowanie szczegółowego planu pracy na 2008 rok.
Spotkanie otworzył prezes LIR Władysław Piasecki, który zaprosił podmioty działające w „Forum” do aktywnej pracy na rzecz lubuskiego rolnictwa oraz przedstawił obecnym założenia projektu ustawy budżetowej na 2008 rok w części dotyczącej rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz stanowisko Rządu RP w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej. Uczestnicy „Forum”, zgodzili się co do tego, że stanowisko po macoszemu potraktowało zrzeszenia producentów rolnych, okazując za mało wsparcia ich działalności. Lwią część spotkania poświęcono omówieniu sytuacji w lubuskim rolnictwie. Uczestnicy spotkania przedstawili problemy nurtujące ich środowiska i sposoby ich rozwiązania lub złagodzenia. Prezes Jodko przedstawił trudną sytuację na rynku trzody chlewnej i bydła. Według jego oceny 50% producentów, w najbliższym okresie, nie ma szans przetrwania. Pan Czesław Karczmar przedstawił brak gospodarności władz samorządowych, ogrzewających swoje siedziby i podległe jednostki olejem opałowym. Efektem dyskusji jest propozycja spotkania LFR z Wojewodą i Wicewojewodą Lubuskim w drugiej połowie lutego br. Proponowane tematy spotkania to:
1. Sprawność i skuteczność działania służb zespolonych wojewody, a w szczególności inspektoratów weterynarii i inspektoratów ochrony środowiska. Najczęstsze grzechy tych służb to, według oceny rolników, nadinterpretacja przepisów unijnych, brak fachowości i opieszałość w działaniu;
2. Poparcie wojewody dla rynku biopaliw.
3. Ochrona środowiska: problemy wynikające z „ustawy zapachowej” i nowego rozporządzenia RM w sprawie utylizacji padłych zwierząt, wykorzystanie mączki mięsno-kostnej w żywieniu zwierząt i produkcji energii, złe dofinansowanie ochrony środowiska, szkody łowieckie, problem bobrów i łabędzi, wydawanie zintegrowanych pozwoleń rolnośrodowiskowych.
Lubuskie Forum Rolnicze poparło również w swoim stanowisku w sprawie roślin modyfikowanych genetycznie produkcję i obrót żywności genetycznie modyfikowanej. Zdaniem LFR, w kontekście przewidywanego w najbliższych latach wzrostu zużycia surowców roślinnych na cele energetyczne, konieczny jest wzrost produkcji zbóż i rzepaku. Korzystanie z efektów inżynierii genetycznej zwiększy podaż roślin energetycznych, a także poprawi pożądane cechy roślin i ich odporność na szkodniki i choroby.
Jednocześnie LFR za konieczne uważa opracowanie spójnego systemu kontroli oddziaływania odmian zmodyfikowanych genetycznie na organizmy żywe i środowisko naturalne oraz jasnych zasad, umożliwiających koegzystencję systemów rolniczych.
Lubuskie Forum Rolnicze poparło również propozycję połączenia Izb Rolniczych z doradztwem rolniczym. Połączenie jednostek doradztwa rolniczego z Izbami, zdaniem „Forum” spowoduje powstanie w terenie jednej silnej jednostki doradczej o charakterze społecznym, funkcjonującej profesjonalnie i bezstronnie, konkurencyjnej wobec jednostek komercyjnych i powszechnie akceptowanej przez społeczność wiejską. „Forum” zakończyła dyskusja i wolne wnioski. Pan Stanisław Marek wystąpił z ciekawą inicjatywą zorganizowania, we współpracy z Brandenburgią Regionalnych Targów Biomasy, mające ułatwić obu sąsiadującym regionom produkcję, przetwarzanie i sprzedaż biomasy. Padały również pytania dotyczące pomocy de minimis w świetle nowych przepisów. Ogólna kwota pomocy de minimis przyznawana w sektorze rolnictwa i rybołówstwa nie może przekroczyć 7,5 tys. euro w dowolnym okresie trzech lat. Określona została także krajowa skumulowana kwota pomocy de minimis w tych sektorach. Dla Polski wynosi ona: w rolnictwie – 44 mln 895 tys. euro, w rybołówstwie – 1 mln 652 tys. 100 euro. „Forum” zgodnie przyznało, że kwoty pomocy de minimis dla rolników są zdecydowanie za małe w porównaniu z kwotami dla przedsiębiorców. Istnieje więc konieczność lobbowania na rzecz zmiany tego stanu rzeczy. Na zakończenie posiedzenia LFR upoważniło prezesa Piaseckiego do ustalenia terminu i szczegółowego planu spotkania z wojewodą i wicewojewodą.