Główna » Aktualności

„PIKIETA MLECZNA” W WARSZAWIE

Autor: Red. dnia 28 listopada 2014

Wczoraj, 27 listopada ulicami stolicy przeszli rolnicy, hodowcy bydła i producenci mleka, wyrażając swoje niezadowolenie z panującej na rynku mleka sytuacji. Jak zapowiadał na Walnym Zgromadzeniu LIR Stanisław Zawadzki, prezes Lubuskiego Związku hodowców bydła i producentów mleka, w pikiecie wzięli udział również lubuscy hodowcy. Według źródeł prasowych protestujących w Warszawie było ok. 4 tysięcy.  Leszek Hądzlik. prezydent PFHBiPM, skierował do Ministra Sawickiego petycję w imieniu wszystkich hodowców:

PETYCJA
Szanowny Panie Ministrze,

Jako polscy hodowcy bydła i producenci mleka, zrzeszeni w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, nie możemy spokojnie i bezczynnie przyglądać się postępującej degradacji rynku mleka. Od początku roku spadają nam ceny za mleko, spadają nasze dochody, pogarsza się nasza sytuacja finansowa. Dzisiaj produkujemy mleko na pograniczu opłacalności a niebawem przyjdzie nam dopłacać do tej produkcji. Jednocześnie, z czym trudno się nam pogodzić, dotykają nas kary pieniężne za przekroczenie kwot mlecznych. Jedno się tylko nie zmieniło, to nasza codzienna, uciążliwa i ciężka praca całych naszych rodzin, związana z produkcją mleka. Obawiamy się, że skutki embarga Rosji będą długotrwałe i coraz bardziej przez nas odczuwalne, zagrażające nam, naszym rodzinom i naszemu bytowi. Nie możemy się z tym pogodzić, musimy walczyć o nasze życie o naszą przyszłość i godziwą zapłatę za ciężką naszą pracę. Dzisiejszym protestem chcemy w sposób szczególny uświadomić Panu Ministrowi i wszystkim Decydentom w Polsce, że sprawy rynku mleka idą w złym kierunku, coraz bardziej zagrażają uczestnikom tego rynku i wymagają nadzwyczajnych rozwiązań.
Domagamy się więc szybkich i zdecydowanych działań zarówno w kraju jak też na Forum Komisji Europejskiej, wspierających rynek mleka, likwidujących skutki embarga na polskie produkty mleczne, przywracających stabilizację na rynku mleka, pozwalających nam utrzymać się na tym rynku i otrzymywać godziwą zapłatę za naszą codzienną, uciążliwą i ciężką pracę.  
Nasze postulaty są następujące:
Zlikwidować kary mleczne za ostatni rok kwotowy.

Wypłacić  wszystkim czynnym  dostawcom mleka ekwiwalent pieniężny w wysokości co najmniej 0,30 zł za każdy kg posiadanej kwoty mlecznej, z tytułu utraty kapitału ( wartości majątku ) spowodowanej likwidacją kwot mlecznych.
Urealnić wysokość cen interwencyjnych.
Objąć producentów mleka dodatkowymi  płatnościami, z  tytułu wysokich strat, ponoszonych z powodu wprowadzonego embarga Rosji na mleko i produkty mleczne.
Przyspieszyć wypłaty dopłat bezpośrednich producentom mleka obciążonych karami za nadprodukcję mleka w roku kwotowym 2013/2014 oraz tym którzy we własnym zakresie zakupili dodatkowe kwoty mleczne.
Podjąć działania legislacyjne umożliwiające wprowadzenie w Polsce tzw. uboju rytualnego.
Wprowadzić regulacje prawne, zabezpieczające właściwe relacje pomiędzy producentami, przetwórcami i konsumentami a sieciami handlowymi.
Stworzyć możliwości finansowe pozyskania funduszy, na organizację wspólnego handlu polskiego przetwórstwa mleka.
Kontynuować działania zmierzające do dalszej konsolidacji branży mleczarskiej.
Podjąć działania przyśpieszające przekazanie Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka szacowanie wartości hodowlanej bydła mlecznego.
Zawiesić na okres 1 roku spłatę kredytów inwestycyjnych w gospodarstwach mlecznych. 

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.pfhb.pl Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.