„PIKNIK ZBOŻOWY” PROMOWAŁ ZALETY ZBÓŻ
Lubuska Izba Rolnicza w dniu 26 września 2010 roku zorganizowała w ramach Lubuskiego Dnia Żywności „Piknik Zbożowy”, dofinansowany ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Impreza odbyła się w pięknej scenerii przychylnego Muzeum Etnograficznego w Ochli, gdzie na całym terenie prezentowali się producenci żywności, winiarze, piekarnie, panie z produktami tradycyjnymi z lubuskich KGW, gospodarstwa agroturystyczne oraz wystawcy rękodzieła artystycznego.
Była to masowa impreza plenerowa, zapoznająca z jakością i zaletami zbóż i przetworów zbożowych, wartościami odżywczymi i znaczeniem w codziennej diecie różnych gatunków pieczywa, kasz, płatków musli czy makaronów.
W czasie trwania pikniku w specjalnie przygotowanej hali namiotowej uczestnicy mogli skosztować produktów zdrowej żywności poznać ich zalety ale również posłuchać prelekcji na temat produktów zbożowych, spróbować zdrowych wyrobów piekarniczych, wyrobów mącznych m.in. naleśników, krokietów, kluch na parze, ciasta drożdżowego czy kopytek, a także mleka owsianego i orkiszowego. Oferta piekarni była również bardzo zróżnicowana, trafiająca w rosnącą świadomość konsumentów, którzy kładą nacisk na prozdrowotne walory pieczywa, w tym chleba orkiszowego Uznaniem cieszyły się produkty piekarnicze z dodatkiem ziaren, ziół, suszonych owoców i warzyw. Wielkie zainteresowanie wzbudzały mąki smakowe przeznaczone do wyrobu w zaciszu domowym własnego chleba. Trend i moda na pieczenie chleba w domu doskonale wpisuje się w prozdrowotne zwyczaje konsumentów.
Zboża i produkty zbożowe tak naprawdę to podstawowa żywność – a pełnoziarniste zboża zawierają wszystkie niezbędne minerały a nawet nieco zdrowych tłuszczy. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż najlepsze są produkty najmniej przerobione, których droga od „pola do stołu” jest jak najkrótsza.
Najzdrowszy jest, jak wiadomo chleb razowy na zakwasie-gwarantuje najlepsze przyswajanie składników odżywczych przez organizm człowieka.
Goście imprezy mogli odwiedzić wystawę „ŻNIWOWANIE” a nawet obserwować i następnie spróbować wypiek chleba w piecu chlebowym w skansenie.
Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, smaki i zapachy produktów tradycyjnych – jak np. chleb na liściu chrzanu czy liściu kapusty były doskonałym wabikiem ogromnych rzesz odwiedzających imprezę. Nie zabrakło również wielu konkursów dla dzieci i dorosłych. Dla najmłodszych w przystępny sposób w formie zabaw i konkursów z nagrodami przybliżyliśmy treści edukacyjne o wartościach zbóż.