PODATEK AKCYZOWY A OPŁATA SKARBOWA
Większość rolników złożyła już wnioski o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze i czeka na decyzje z urzędów gmin. Pierwszy termin składania wniosków tj. 1-29 lutego br. z jakiego mogli skorzystać producenci rolni przywitał ich niespodzianką.
Okazało się, że magistraty pobierają opłatę za potwierdzenie zgodności z oryginałem kopii faktur za paliwo. Opłata w wysokości 5 zł za każdą potwierdzoną fakturę okazała się ogromnym zaskoczeniem dla większości rolników, gdyż przeważająca grupa wnioskujących składa dokumenty z kilkunastoma lub nawet kilkudziesięcioma fakturami, ponieważ tankują zazwyczaj prosto do baku. Łatwo sobie policzyć, że w takim przypadku rolnik musi pójść do urzędu z gotówką rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. Zaskoczenie, frustracja, złość tak można łagodnie określić emocje, które towarzyszyły przy składaniu wniosków. Sytuacja ta ma już nawet swoje określenie wśród rolników, a mianowicie „podatek od jałmużny”.
W tym momencie nasuwa się pytanie jakim prawem? A mianowicie takim:
Stosownie do art.1 ust. pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635, z późn. zm.) opłacie skarbowej podlegają zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego. Zgodnie z przepisami część II załącznika do ww. ustawy, jako zaświadczenia traktuje się m.in. poświadczenia zgodności kopii dokonywane przez organy administracji samorządowej. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów (pismo z dnia 14 października 2011r. znak PL/LM/835/16/JGR/11/AE-3658), potwierdzenie za zgodność z oryginałem przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta, kopii faktur VAT, składanych wraz z wnioskiem o zwrot podatku akcyzowego przez producentów rolnych, dokonywane na podstawie art. 6 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy z dnia 10 marca 2006r., podlega opłacie skarbowej. Potwierdzenie za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT, składanych wraz z wnioskiem o zwrot podatku akcyzowego, dokonywane jest na wniosek producenta rolnego. Wnioskodawca, mając bowiem prawo wyboru, decyduje, że do przedmiotowego wniosku nie załącza oryginałów faktur VAT, a jedynie ich kopie, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta.
Jednocześnie dowiadujemy się o furtce, dzięki której można uniknąć opłat skarbowych, zwłaszcza w przypadku rolników posiadających dużą ilość faktur VAT na zakup paliwa rolniczego. W przypadku wnioskowania o zwrot faktur VAT w trakcie składania wniosku lub w trakcie postępowania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, rolnik będzie musiał uiścić opłatę skarbową za potwierdzenie kopii za zgodność z oryginałem. W przypadku kiedy rolnik wystąpi z wnioskiem o zwrot oryginałów faktur VAT po zakończeniu postępowania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, poświadczenie nie podlega opłacie skarbowej. Wówczas urząd wykonuje kopie i poświadcza zgodność z oryginałami na własny koszt.
Jednakże w tym miejscu nasuwa się pytanie, które kierujemy do Ministra Finansów: w jaki sposób mają rozliczyć się z US rolnicy, którzy są płatnikami podatku VAT?
Miejmy nadzieję, że przy następnym naborze wniosków nieścisłości te będą wyjaśnione.
P.Sas