Główna » Aktualności

PODATEK CHIPSOWY

Autor: Red. dnia 30 września 2011

Węgry wprowadziły tzw. podatek chipsowy, który obejmuje żywność o charakterze fast-food czy używek, w tym paczkowaną, chipsy, przekąski słone, słodkie ciastka, ciasta oraz napoje energetyzujące i inne, czyli te w których jest duża zawartość soli, cukru, węglowodanów i kofeiny.

Jak obserwujemy wokół nawyki żywieniowe dzieci i młodzieży nie są najzdrowsze, kształtowane przez  manipulacyjną reklamę i podatni na sprytny marketing. Nie doceniają  smaku tradycji  swoich produktów regionalnych.

Podatek ma dać węgierskiemu państwu nawet 74 mln euro w ciągu roku. W ten sposób władze tego kraju chcą zmienić nawyki żywieniowe węgierskich obywateli.

Mogłoby to przynieść dobre rezultaty dla zdrowia  obywateli i gospodarki, jeśli przeznaczy się te środki w części na wzrost świadomości prozdrowotnej.

W przypadku jednego litra słodzonego napoju podatek wynosi 5 forintów, takiej samej ilości napoje energetyzujące podlegają opłacie w wysokości 250 forintów (!), a ciasta i herbatniki obłożone są stawką 100-200 forintów za kg.

Red.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.