PODSUMOWANIE 2010 ROKU NA POSIEDZENIU RAD POWIATOWYCH LIR
Kolejne wspólne posiedzenie Międzyrzeckiej i Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR odbyło się w dniu 20 grudnia 2010r. w sali narad Starostwa Powiatowego w Międzyrzeczu. Tym razem spotkaniu przewodniczył Błażej Szczepanik (na zdjęciu obok), przewodniczący Międzyrzeckiej Rady. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele instytucji współpracujących z Lubuska Izbą Rolniczą oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego z terenu powiatu międzyrzeckiego.
Prezes LIR Władysław Piasecki podsumowując rok 2010 podziękował wszystkim za pracę i zaangażowanie na rzecz rozwiązywania problemów wsi i rolnictwa lubuskiego. Zwrócił uwagę, że mijający rok był bardzo trudnym rokiem dla rolnictwa, przede wszystkim ze względu na trudne warunki atmosferyczne, co było powodem że nie wszyscy zdołali zebrać z pól swe plony. Rolnicy kolejny raz ponieśli straty najpierw wskutek klęski suszy, później wystąpiła powódź a następnie podtopienia. Przypomniał zebranym najważniejsze sprawy, jakie udało się załatwić w mijającej kadencji, dzięki staraniom i zabiegom samorządu rolniczego. Między innymi: przygotowanie projektu zmiany ustawy o izbach rolniczych której niedoskonałości wynikły w trakcie działalności izb, są to zmiany porządkujące obszar działania izb; nowelizacja rozporządzenia ministra środowiska dot. sposobu szacowania szkód łowieckich; przygotowanie projektu zmiany ustawy Prawo łowieckie w części dotyczącej szkód łowieckich; możliwość uzyskania wsparcia dla grup producentów rolnych z funduszy europejskich nie tylko na działalność administracyjną ale także na refundację kosztów inwestycyjnych; obniżenie opłat weterynaryjnych, szczególnie za świadectwa zdrowia inwentarza; możliwość przeprowadzenia szacowania szkód powstałych w wyniku klęski powodzi w środkach trwałych (szacowanie uzupełniające) przez komisje powołane w tym celu przez wojewodę aby rolnicy mogli ubiegać się w drugim naborze wniosków o wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez tegoroczne powodzie; wystąpienie o przedłużenie terminu zbioru kukurydzy na ziarno dla celów szkód łowieckich, której rolnicy nie mogli zebrać ze względu na niemożliwość wjazdu na pole ciężkim sprzętem do zbioru; starania i zabiegi KRIR o równe dopłaty dla rolników UE po roku 2013.
Jak zawsze temat szkód łowieckich wywołał gorącą dyskusję. Delegaci proponowali aby obowiązującą ustawę zaskarżyć do Trybunały Konstytucyjnego ponieważ jest krzywdząca dla rolników. Delegaci wymienili również zdania i poglądy na temat zasadności i potrzeby łączenia się rolników w grupy producentów rolnych.
Następnie Prezes LIR poinformował, że ruszył już kalendarz wyborczy do wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych na IV kadencję. Wybory odbędą się w niedzielę 3 kwietnia 2011r. Celem przeprowadzenia wyborów Walne Zgromadzenie Lubuskiej Izby Rolniczej powołało komisję wojewódzką, która rozpoczęła swą działalność, zgodnie z ustalonym terminarzem.
Andrzej Kapla Z-ca Dyrektora Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR poinformował o zawansowaniu i realizacji wypłat dotyczących płatności z tytułu ONW oraz dopłat bezpośrednich. Powiedział, że 20 grudnia jest ostatnim dniem naboru wniosków o pomoc w ramach działania Ułatwianie startu młodym rolnikom w województwie lubuskim. Pochwalił również Świebodzińskie i Międzyrzeckie Biuro Powiatowe ARiMR. Są to Biura, które pod względem realizacji dopłat stanowią czołówkę nie tylko w województwie, ale i w kraju.
E.R.
GALERIA: