POSIEDZENIE LUBUSKIEGO FORUM ROLNICZEGO W URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM
W dniu 31 stycznia 2018 r. Zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej uczestniczył w posiedzeniu Lubuskiego Forum Rolniczego, które odbyło się w sali konferencyjnej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Robert Paluch – wicewojewoda lubuski, Julita Wiśniewska – wojewódzki inspektor weterynaryjny, Grzegorz Dłubek – dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami LUW, Stanisław Ganczarski – kierownik Oddziału Rolnictwa i Rozwoju Wsi LUW.
Obrady otworzył i prowadził przewodniczący LFR Władysław Piasecki.
Na spotkaniu zostały poruszone i omówione tematy:
– Potrzeba wprowadzenia zmian przepisów w ustawie o ochronie przyrody polegających na możliwości zawierania umów na dzierżawę nieruchomości rolnych Parku Narodowego w drodze przetargu ograniczonego dla rolników indywidualnych, na powiększenie gospodarstw rodzinnych.
Informację na temat zagospodarowania użytków zielonych będących w uzytkowaniu wieczystym Parku Narodowego „Ujście Warty” przedstawił członek Zarządu LIR Czesław Hładki, przekazując prośbę miejscowych rolników, aby wydzierżawianie tych gruntów odbywało się na takich samych zasadach jak w KOWR, by rolnicy utrzymujący stada bydła i gospodarujący w sąsiedztwie Parku mogli się rozwijać oraz prośbę rolników z Gminy Witnica o spotkanie z wojewodą i dyrektorem Parku w tej sprawie.
Wicewojewoda przekazał, że wojewoda lubuski podjął już działania mające na celu wprowadzenie rozwiązań ułatwiających rolnikom użytkowanie gruntów wchodzących w skład parków narodowych oraz zainicjował rozmowy w sprawie wprowadzenia korzystnych dla producentów rolnych zmian legislacyjnych, aby przy wydzierżawianiu tych gruntów zabezpieczyć przede wszystkim interesy miejscowych rolników.
– Aktualna sytuacja związana z występowaniem afrykańskiego pomoru świń.
Julita Wiśniewska poinformowała o wykrytych ogniskach oraz przypadkach ASF w kraju w 2017 i 2018 roku. Pomimo działań podejmowanych przez służby weterynaryjne, związki łowieckie oraz zaangażowania organów administracji w zwalczanie ASF, choroba nadal, stosunkowo wolno, ale konsekwentnie rozprzestrzenia się.
W woj. lubuskim ASF nie występuje. Prowadzony jest monitoring, pobierane są próby od wszystkich padłych dzików i odstrzelonych jeżeli wykazywały oznaki nietypowego zachowania. Prowadzone są również działania prewencyjne – odstrzał sanitarny dzików. Od 2017 roku taki odstrzał prowadzony jest wzdłuż głównych dróg.
Afrykański pomór świń stanowi nadal poważny problem epidemiologiczny. Z analizy sytuacji wynika, że zachowanie zasad bioasekuracji stanowi podstawowy i bezwzględny warunek skutecznego przeciwdziałania szerzeniu się ASF. Dlatego przygotowywane jest Rozporządzenie nt. przestrzegania zasad bioasekuracji na terenie całego kraju.
– Uwagi do projektu Regulaminu Rady Społecznej działającej przy Oddziale Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Członkowie LFR uzgodnili, aby w skład Rady Społecznej powoływać przedstawicieli organizacji rolniczych które posiadają struktury o zasięgu krajowym oraz liczą co najmniej 1000 członków, a o zasięgu regionalnym, gdy liczą co najmniej 500 członków.
– Sytuacja dzierżawców którzy nie wyrazili zgody na wyłączenie 30 % użytków rolnych z przedmiotu dzierżawy.
Członkowie Forum wyrazili opinię – aby dać możliwość przedłużenia dzierżaw takim przedsiębiorcom. Sprawa ta będzie tematem następnego posiedzenia LFR, którego termin został ustalony na 12 luty 2018r.
E.R.