POSIEDZENIE MIEDZYRZECKIEJ RADY POWIATOWEJ
W dniu 7 grudnia 2012r. w sali narad Urzędu Miejskiego w Skwierzynie odbyło się posiedzenie Międzyrzeckiej Rady Powiatowej LIR. W spotkaniu, oprócz członków Rady, uczestniczyli rolnicy z gminy Skwierzyna, przedstawiciele Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Oddziału Terenowego ANR, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Skwierzynie Zofia Zawłocka oraz członek Zarządu ZZ CNMR Tomasz Kownacki.
Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Rady Błażej Szczepanik.
Na początku Dariusz Jankowski przedstawił ofertę ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” dla rolników, z uwzględnieniem obowiązku ubezpieczenia upraw i zwierząt od co najmniej jednego z ryzyk, do którego rolnik otrzymuje dopłatę do składki z budżetu państwa.
Następnie Andrzej Chinalski – zastępca dyrektora LOR ARiMR wspólnie z Andrzejem Hulnickim – Kierownik Biura Powiatowego, zapoznali zebranych z nowymi zasadami naliczania i wypłaty płatności obszarowych oraz przedstawili mechanizm stosowania modulacji w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. Modulacja, czyli pomniejszenie płatności bezpośrednich dotyczy rolników których płatności za dany rok przekraczają równowartość 5 000 Euro. Modulacja dodatkową objęci są rolnicy którzy otrzymują płatności w kwocie przekraczającej równowartość 300 000 Euro.
Roman Koniec – zastępca dyrektora OT ANR w Gorzowie Wlkp. poinformował o nowych zasadach sprzedaży ziemi z zasobów ANR, podkreślając rolę izb rolniczych przy opiniowaniu zamiaru sprzedaży i organizowaniu przetargów. Powiedział, że w powiecie międzyrzeckim nie ma problemu bezumownego użytkowania gruntów. W powiecie wyłączono 30 % gruntów – 140 ha, od jednego podmiotu. Wyłączone grunty są przygotowywane do sprzedaży w trybie przetargu ograniczonego.
W dyskusji rolnicy oraz członkowie Rady zgłaszali problem nagminnie występujących szkód łowieckich oraz coraz częściej wyrządzanych szkód przez bobry. Dyskutowano również o określonych trudnościach związanych z powiększaniem gospodarstw przez młodych rolników i rolników posiadających małe areały. Uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili, że płatności obszarowe nie powinny przysługiwać podmiotom nie posiadającym tytułu prawnego do posiadania danego gruntu.
Rada na posiedzeniu podjęła następujące wnioski:
- Wystąpić o zmianę stosownych przepisów aby do przetargu ograniczonego w pierwszej kolejności byli kwalifikowani rolnicy którzy powiększają gospodarstwa do 50 ha użytków rolnych.
- Wystąpić o nowelizację ustawy lub stosownych rozporządzeń aby dopłaty obszarowe przysługiwały rolnikom legitymującym się tytułem prawnym do posiadania danego gruntu.
- Na wzór prawa niemieckiego – domagamy się zmiany ustawy łowieckiej, aby rolnik otrzymywał od koła łowieckiego zapłatę za grunty wykorzystywane dla celów łowieckich.
- Wystąpić do wojewody lubuskiego o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu ze szkodami wyrządzanymi przez bobry.
E.R.