POSIEDZENIE MIĘDZYRZECKIEJ RADY POWIATOWEJ
W dniu 19 lutego 2009r. Przewodniczący Międzyrzeckiej Rady Powiatowej LIR Błażej Szczepanik zwołał posiedzenie Rady z udziałem wójtów i burmistrzów powiatu międzyrzeckiego, które odbyło się w gościnnych progach Urzędu Gminy w Bledzewie.
W spotkaniu uczestniczył Prezes LIR Władysław Piasecki i Wiceprezes LIR Janusz Francuzik oraz zaproszeni goście: Wójt Bledzewa Leszek Zimny, Zastępca Burmistrza Trzciela Waldemar Nowaczyk, przedstawiciel Gminy Przytoczna Krzysztof Cebula. Szkoda, że z zaproszenia skorzystało tylko 50% przedstawicieli samorządu terytorialnego.
Gospodarz gminy, Leszek Zimny, bardzo serdecznie powitał zebranych wyrażając zadowolenie ze spotkania się z przedstawicielami samorządu rolniczego ponieważ, jak powiedział, sam jest rolnikiem i rolnicze sprawy są mu bliskie sercu. Następnie krótko przedstawił gminę Bledzew, która jest gminą typowo rolniczą, a warunki gospodarowania nie należą do łatwych.
Uczestniczący w spotkaniu z bardzo dużą uwagą wysłuchali informacji z tzw. pierwszej ręki („prosto z Warszawy”), które przekazał Prezes Władysław Piasecki, pełniący jednocześnie obowiązki Wiceprezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych. W swej wypowiedzi poruszył wiele tematów, istotnych dla rolnictwa i rolników: obliczanie wielkości strat w gospodarstwach rolnych przez ANR, (na wniosek), w których powstały szkody spowodowane klęską suszy dla celów obniżenia czynszu za dzierżawione nieruchomości, problemy związane z udzielaniem pomocy „de minimis”, sprawy dotyczące wymogów weterynaryjnych oraz zwalczania chorób zakaźnych, proponowane zmiany w zakresie przepisów dotyczących PROW 2007-2013 , propozycje zmian do rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód łowieckich przygotowane przez powołany Zespół Roboczy, zagrożenia z tytułu zawierania umów przez rolników na instalację wiatraków na gruntach własnych.
Przedstawił również informację związaną z członkostwem KRIR w COPA COGECA, skupiającej organizacje zawodowe rolników państw Unii Europejskiej oraz propozycje zmian dotyczących nadzoru nad doradztwem rolniczym.
W dyskusji poruszono problem niejasności związanych z dokonywaniem obliczeń wielkości strat przez ANR, na podstawie wysokości uzyskiwanych plonów, w związku z poniesionymi stratami z powodu klęski suszy dla celów obniżenia czynszu dzierżawnego, które są niezrozumiałe dla rolników oraz sprawę braku precyzyjnych przepisów dotyczących udzielania i rejestrowania pomocy „de minimis”.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał od gospodarza katalog i materiały promocyjne Gminy Bledzew.
ER.