POSIEDZENIE NOWOSOLSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
W dniu 2 października br. w Starostwie Powiatowym w Nowej Soli odbyło się posiedzenie Nowosolskiej Rady Powiatowej LIR. Głównym tematem spotkania było omówienie kwestii związanych z powodzią na terenie powiatu, a w szczególności jej skutków na rolnictwo na tym terenie. Obrady poprowadził przewodniczący Rady Marek Strzelczyk.
Jako pierwszy wypowiedział się Starosta Nowosolski Mariusz Stokłosa, który opowiedział o sytuacji w powiecie po przejściu wysokiej wody. M. in. wspomniał o zniszczeniach jakie spowodowała sama powódź, ale także ciężki sprzęt (np. wojskowy) pomagający w zabezpieczaniu, który uszkadzał przepusty, drogi, wały itp. Trzeba to niezwłocznie naprawić, gdyż nie wiadomo kiedy przyjdzie kolejna powódź stulecia, a musimy być na nią przygotowani, żeby nie doszło do tragedii. Starosta wspomniał również o instytucji Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, którą ocenia źle, głównie pod względem braku lub niedostatecznej dbałości o urządzenia melioracji wodnych podstawowych, czy też budowli hydrotechnicznych. Na zakończenie życzył wszystkim owocnych obrad i podziękował ze skorzystania z gościny Starostwa. Jednocześnie prosił o podziękowanie w jego imieniu wszystkim rolnikom zaangażowanym w akcje powodziową, którzy często stali na pierwszej linii walki z powodzią, wykorzystując przy tym swój sprzęt o czym się głośno nie mówi.
Następnie głos zabrał Andrzej Kałek prezes LIR, który odniósł się do dyskusji o Wodach Polskich. Jeszcze długo przed sytuacją powodziową Rząd RP planował likwidację tej instytucji, jednakże po dogłębnej analizie okazało się, iż jest ona silnie umocowana prawnie na poziomie UE i usunięcie jej jest praktycznie niemożliwe, natomiast będziemy się starać aby zwiększyć kompetencje samorządów w tej materii. Obecna sytuacją jest również dobrym momentem aby przyjrzeć się dokładniej funkcjonowaniu Wód Polskich. W kwestii powodzi na najbliższym spotkaniu Zarządu LIR będą obecni również przedstawiciele instytucji takich jak KOWR, ARiMR, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Lubuski Urząd Wojewódzki i na nim będziemy dyskutowali na temat skali powodzi i zniszczeń, zwłaszcza pod kontem obszarów rolniczych i koordynacji pomocy dla potrzebujących gospodarstw, zarówno na już jak i w późniejszym okresie. Musimy to wszystko skoordynować w porozumieniu z KOWR, który został zobligowany do tego zadania. Już mamy deklaracje od rolników z naszego województwa, którzy mogą się podzielić paszą, dlatego czekamy na sygnał od potrzebujących. W pierwszej kolejności będziemy pomagać lubuskim rolnikom, a jeśli okaże się, że jest nadto paszy, to będziemy organizowali transporty do sąsiednich województw. Jeżeli gospodarstwa straciły paszę to wiadomo, że będą jej potrzebować, aż do przyszłorocznych zbiorów.
Następnie przewodniczący poprosił o wystąpienie Panią Ewelinę Lis Powiatową Lekarz Weterynarii, która powiedziała, że inspekcja jest w gotowości w kwestii udziału w komisjach szacujących straty w wyniku powodzi, jednakże do tej pory nie otrzymali zgłoszeń od gospodarstw hodowlanych. Ze spraw bieżących, mimo, że jest cicho w kwestii ptasiej grypy i ASF to te wirusy nadal krążą w środowisku. Niestety naukowcy głośno informują iż mamy zapomnieć o sezonowości występowania ptasiej grypy i przez cały rok możemy się spodziewać zachorowań. Powiatowa Lekarz Weterynarii apeluje w dalszym ciągu o przestrzeganie zasad bioasekuracji w związku z ASF. Wymogi często wydają się być wygórowane, jednakże nie są one wymysłem weterynarzy tylko przepisów, a najczęściej gubi nas rutyna, czyli sami dostarczamy wirusa do gospodarstwa. Kolejna kwestia to dobrostan zwierząt, tzn. że czeka nas rewolucja i trzeba będzie spełniać szereg norm w chowie i hodowli zwierząt. W powiecie nowosolskim obecnie są dwie duże fermy świń: Borowiec i Niedoradz po ok. 25 tyś. świń i 10 stad drobnych, w których tak naprawdę ciężej jest utrzymać aspekty bioasekuracyjne. W tym miejscu zaistniała również dyskusja o odrodzeniu się populacji dzików w województwie lubuskim. W niektórych miejscach stada dzików na polach są większe niż przed pojawieniem się u nas wirusa ASF. Jak się okazuje duża część dzików posiada przeciwciała, tzn. że przebyły chorobę, niestety nadal traktowane są jako dziki z ASF. W tej sytuacji nie ma szans żebyśmy kiedykolwiek wyszli ze stref. Z tego też powodu część myśliwych nie podejmuje się strzelania do dzików. Jak się okazuje w Niemczech dziki z przeciwciałami są traktowane jako zdrowe osobniki. Zebrani doszli do wniosku, że wszystkie te działania prowadzone są najpewniej w celu likwidacji hodowli świń w Polsce. W powiecie nowosolskim jest zarejestrowanych 13 ferm brojlera kurzego, 7 ferm brojlera indyczego i 13 ferm kur niosek.
Kolejnym prelegentem był Przemysław Pilz kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kożuchowie, który zaznaczył, że nie mają jeszcze konkretnych wytycznych dot. powodzian oprócz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. obszarów które uznaje się za objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności, z którego wynika, że zostaną zawieszone kontrole i zostaną zwiększone zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Z 1411 złożonych wniosków, 861 to wnioski z terenów powodziowych. Czekamy teraz na konkretne wytyczne z centrali. Na pytanie prezesa LIR o skalę wypłaty pomocy suszowej w powiecie, kierownik odpowiedział, że została ona wypłacona w 100% (130 wniosków), podobnie jak pomoc „zbożowa”. Kierownik przedstawił również aktualny terminarz naboru wniosków na działania pomocowe dla rolników.
Uczestnicy dyskutowali również nt. aplikacji suszowej, wad w jej działaniu oraz brakiem ścieżki odwoławczej od protokołów suszowych. Z informacji po spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa można się wywnioskować, że dużym problemem są wysokie temperatury (nie stricte susza glebowa), które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie roślin, szczególnie w okresie kwitnienia, powodując obniżkę plonów.
W kolejnej części bieżące informacje dotyczące działania KRUS przedstawiła kierownik Placówki Terenowej w Nowej Soli Danuta Gonczarko. W tej chwili Kasa ma do zaoferowania dwie formy wsparcia/ulgi: odroczenie terminu płatności albo rozłożenie płatności na raty. Ponadto poinformowała o zmianach wymogów z tytułu pobierania świadczeń z racji pełnienia funkcji sołtysa. Już nie muszą być to dwie pełne kadencje, wystarczyło pełnić funkcję przez 7 lat i jeżeli osoba nie mogła zdobyć dokumentów poświadczających pełnienie funkcji sołtysa, wystarczą oświadczenia 3 świadków, a nie 5 jak było poprzednio. W celu zaproponowania pomocy rolnikom poszkodowanym również KRUS czeka na środki z pomocy de minimis, których pula skończyła się w sierpni tego roku. Prezes wspomniał, że KRIR złożyła wniosek ws. naliczania emerytur KRUS. Samorząd zaproponował, aby z emerytury skorzystali nie tylko rolniczy w okresem składkowym min. 25 lat, ale również ci, którzy płacili składki krócej, wówczas byłoby wyliczane proporcjonalnie.
Na zakończenie wśród uczestników posiedzenia został przeprowadzony test wiedzy o bhp w gospodarstwie rolnym. Osoby z największa liczbą punktów otrzymały nagrody ufundowane przez KRUS.
Paweł Sas