POSIEDZENIE WSCHOWSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
23 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wschowie odbyło się posiedzenie Wschowskiej Rady Powiatowej LIR. Spotkanie poprowadził Władysław Brzechwa przewodniczący Rady. W posiedzeniu oprócz delegatów uczestniczyli rolnicy z powiatu wschowskiego oraz zaproszeni goście z instytucji rolniczych.
Jako pierwszy o przestawienie tematu został poproszony Lesław Kielnar kierownik Biura Powiatowego ARiMR we Wschowie. Opowiedział m.in. o mechanizmie modulacji w płatnościach, który będzie dotyczył gospodarstw, które otrzymują płatności uzupełniające, a suma płatności bezpośrednich przekracza 5 tyś. euro. W powiecie wschowskim średnia powierzchnia gospodarstwa zbliżona jest do średniej wojewódzkiej i wynosi20,6 ha. Wg uproszczonych obliczeń modulacją w powiecie objętych będzie ok. 40-45% gospodarstw. Kierownik poinformował również o odstąpieniu wysyłania decyzji jeżeli rolnik otrzymał płatność do powierzchni, o którą wnioskował. Na przelewie w takim przypadku będzie informacja o odstąpieniu od decyzji, jednak czy będzie rozbicie na poszczególne składowe płatności tego jeszcze nie wiadomo. Rolnik oczywiście może zawnioskować o wydanie takiej decyzji w formie papierowej w każdym momencie do otrzymania płatności i w 14 dni po jej otrzymaniu. W terminie późniejszym rolnik otrzyma jedynie kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem. W kwestii wypłat płatności termin 30 czerwca jest terminem bardzo asekuracyjnym i dotyczy w skali kraju nielicznych, niejasnych przypadków. Obecnie duży nacisk kładziony jest w BP ARiMR na szybką realizację wypłat płatności, dlatego kierownik Kielnar jest przekonany, że większość rolników otrzyma je do końca lutego przyszłego roku.
O obrocie gruntów w powiecie wschowskim powiedział Emilian Dzik zastępca dyrektora OT ANR w Gorzowie Wlkp. Filia Zielona Góra. W powiecie wschowskim w zasobie Agencji znajduje się4822 ha, co stanowi 8,5% całego zasobu Filii. Grunty zagospodarowane wynoszą3642 ha, natomiast wolne1179 ha. Przez okres od 02.02.2012r. do 16.11.2012r. w powiecie wschowskim sprzedanych zostało621,2422 ha nieruchomości rolnych. W zasobie Filii jest bardzo dużo małych działek. W tym miejscu dyrektor zaprasza rolników do zaciągania informacji w biurach ANR nt. wolnych gruntów rolnych w danych obrębach.
Odnośnie cen gruntów rolnych, to w III kwartale zauważa się ich dość mocny wzrost. Obecnie średnia cena sprzedaży1 hanieruchomości rolnych będących w zasobach Filii wynosi 13.531 zł, natomiast skuteczność przetargów jest niska i wynosi 12%, jak zainteresowanie udziałem w przetargach ograniczonych.
Dyrektor Dzik wspomniał również o częstych przypadkach bezumownego użytkowania gruntów. Jeżeli taki proceder zostanie wykryty wówczas naliczana jest opłata za użytkowanie w wysokości 5-cio krotnej dzierżawy na danym gruncie.
Na temat melioracji wodnych w powiecie wschowskim głos zabrał Dariusz Kliber z Inspektoratu w Nowej Soli LZMiUW w Zielonej Górze. Powiedział m.in., że w ostatnich 2 latach znacznie wzrosły środki z budżetu państwa na melioracje i konserwacje urządzeń wodnych, z czego również skorzystał powiat wschowski (375tyś. zł). Wpływ na to z pewnością miały silne powodzie i podtopienia w 2010r. W tym roku pogłębiona została m.in. rzeka Rów Polski, oraz przeprowadzono konserwację Kanał Łupicki. Z potrzeb inwestycyjnych na pewno należałoby obwałować kanał Polski oraz odbudować Kanał Lipiec, Kanał Cienica i rzekę Barych w związku z turystyka kajakową. Powiat korzysta również jako nieliczny z programu bezrobocia dla gospodarki wodnej. W tym roku zatrudnione były 2 osoby, które pracowały na odcinku2,6 km cieków. Inspektor ma nadzieję, że Urząd Pracy zdobędzie środki na zatrudnienie większej liczby bezrobotnych jak było choćby w 2010r. (25 osób).