POSIEDZENIE ŻAGAŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
W dniu 14 kwietnia 2025 r. w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Żaganiu odbyło się posiedzenie Żagańskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej.
W spotkaniu, na zaproszenie przewodniczącego Ireneusza Ganczara oprócz członków Rady udział wzięli: Anna Michalczuk Starosta Powiatu Żagańskiego, Mariusz Krugły wicestarosta, Roman Śliwiński członek zarządu powiatu żagańskiego, Andrzej Kałek prezes LIR, Jacek Grzelak kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Żaganiu, Jerzy Raczyński z-ca dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Gorzowie Wlkp. Kamil Sołtysiak doradca ds. ogólnorolnych z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żaganiu oraz Magdalena Saleniuk wiceprezes Zarządu ds. handlowych Banku Spółdzielczego w Żaganiu.
Spotkanie otworzył i poprowadził Ireneusz Ganczar, który po odczytaniu programu spotkania o głos poprosił wicestarostę Mariusza Krugły. Wicestarosta podkreślił rolniczy charakter powiatu żagańskiego, gdzie mimo znacznego udziału terenów leśnych, rolnictwo wciąż stanowi istotną część gospodarki. Wyraził uznanie dla pracy rolników oraz zadeklarował otwartość Starostwa na wspieranie tej grupy społecznej.
Anna Michalczuk Starosta Żagański, która ze względu na obowiązki służbowe w spotkaniu uczestniczyła tylko przez chwilę, wyraziła radość z możliwości spotkania z rolnikami i złożyła życzenia owocnych obrad oraz spokojnych, zdrowych świąt.
Ireneusz Ganczar przechodząc do kolejnych punktów spotkania podziękował za przychylność Zarządu Powiatu Żagańskiego dla samorządu rolniczego i każdorazowe udostępnienie Sali. Poruszył temat odpłatności za wnioski wypełniane przez doradców. Po interwencjach środowisk rolniczych zdecydowano, iż wypełnianie wniosków będzie odpłatne, ale koszty za ich wypełnienie będą refundowane na podstawie faktur, a co za tum idzie wszyscy doradcy rolniczy będą równo potraktowani.
Prezes Andrzej Kałek zwrócił uwagę na realne zagrożenie pryszczycą. stąd apel do hodowców, by uważali na źródło pochodzenia kupowanych zwierząt. Poruszył też kwestię ptasiej grypy oraz tzw. rzekomego pomoru drobiu, omawiając toczące się negocjacje z Komisją Europejską dotyczące zakazów wstawień drobiu. Wskazał na ryzyko przedłużających się blokad i zakazów w wyniku wprowadzania, a następnie utrzymywania stref zapowietrzonych, które mogą znacząco wpływać na produkcję.
Cały czas toczą się także rozmowy środowiska rolniczego – Lubuskiej Izby Rolniczej i Lubuskiego Forum Rolniczego z IUNG Puławy odnośnie aplikacji suszowej. Ta kwestia wzbudziła dużo emocji i ożywionej dyskusji. Podkreślano potrzebę bieżącego weryfikowania danych z aplikacji z rzeczywistym stanem upraw. Problemem jest brak możliwości bieżącego odwoływania się od wyników aplikacji oraz nieuwzględnianie zasobów wód gruntowych. Trwają starania o doprecyzowanie algorytmów i wprowadzenie poprawek. Prace nad systemem trwają, jednak oczekiwane zmiany mogą zająć nawet dwa lata. W najbliższym czasie w województwie lubuskim odbędą się spotkania środowiska rolniczego z przedstawicielami IUNG w Puławach, na których problem będzie wnikliwie omawiany. Odbędą się także wizytacje na polach rolników. Powstał bowiem program, którego realizacja polegać będzie na weryfikacji danych, jakie otrzymuje IUNG, a na jakich bazuje ogłaszając swoje raporty i porównywanie ich z realnym stanem upraw w wybranych gospodarstwach.
Po dyskusji nt. aplikacji suszowej głos zabrał Jerzy Raczyński z OT KOWR w Gorzowie Wlkp. Zaprezentował dane dotyczące możliwości dzierżawy gruntów rolnych w powiecie żagańskim. Obecnie w zasobie KOWR znajduje się 6003 ha, z czego 1627 ha pozostaje wolnych. W poszczególnych gminach dostępność działek jest zróżnicowana – najwięcej wolnych gruntów w powiecie żagańskim jest w Szprotawie (427 ha) i Żaganiu (297 ha).
Zastępca dyrektora KOWR zwrócił uwagę na problem bezumownego użytkowania gruntów – często są to działki użytkowane pokoleniowo, na których znajdują się różne budowle (kurniki, grodzenia). KOWR, działając zgodnie z prawem, musi w takich przypadkach egzekwować ich rozbiórkę. Podkreślił jednocześnie, że instytucja ta kieruje się zasadą dobrej wiary użytkownika. Jeżeli rolnik dobrowolnie odda grunt, to nie jest naliczana kara, co więcej, rolnik ten może wziąć udział w przetargu, ale daną „budowlę” przed jego ogłoszeniem musi rozebrać.
Uczestnicy poruszyli temat centralizacji placówek KOWR i apelowali o powrót jednostek do południowej części województwa, co ułatwiłoby kontakt i obsługę lokalnych rolników.
Pani Magdalena Saleniuk, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Żaganiu, pokreśliła długoletnią tradycję Banku, który w tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia. Podkreśliła jego lokalny charakter, elastyczność i szybkość podejmowania decyzji. Przedstawiła ofertę produktów finansowych skierowanych do rolników – kredyty preferencyjne, leasing, ubezpieczenia – wskazując na potrzebę stabilnego zaplecza finansowego niezbędną dla rozwoju gospodarstw rolnych.
Jacek Grzelak z Biura Powiatowego ARiMR w Żaganiu przedstawił informację o realizacji płatności bezpośrednich za 2024 r. oraz omówił zmiany w tegorocznej kampanii Podkreślił trudności wynikające z konieczności tworzenia ogromnej liczby raportów, zestawień i dokumentów, które systematycznie muszą być przygotowywane. Tym, co pochłania cenny czas jest również niespójność składanych wniosków i ich weryfikacja. Pozytywnie ocenił jednak poprawę sytuacji kadrowej w swoim Zespole oraz zachęcił do osobistego odwiedzania biura, szczególnie gdy wypełnienie wniosku sprawia trudność. Zapewnił, że biuro jest zawsze otwarte dla interesantów, a zgłaszanie kwestii problematycznych pozwala pracownikom na uniknięcie czasochłonnej procedury ich wyjaśniania, a rolnikom na oszczędzenie niepotrzebnych nerwów i stresu. Uczulił także, by po wyrażeniu zgody na przekazywanie informacji drogą mailową systematycznie sprawdzać pocztę elektroniczną ponieważ brak reakcji ze strony beneficjenta na przesłaną elektronicznie prośbę ARiMR o uzupełnienie danych do wniosku, znacznie przedłuża czas wydania decyzji.
Kamil Sołtysiak z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żaganiu przedstawił informację nt. bieżącej pracy Zespołu oraz o planowanych szkoleniach dla rolników, do udziału w których serdecznie zaprosił. Zachęcił do odwiedzania strony internetowej LODR, na której na bieżąco harmonogram szkoleń jest aktualizowany.
W końcowej części spotkania przeznaczonej na omówienie spraw bieżących, dyskusję i zgłaszanie wolnych wniosków, członkowie Rady poruszyli m.in. temat odnawiającej się populacji wilków, których obecność na terenie powiatu żagańskiego jest coraz bardziej widoczna. Wilki coraz częściej widywane są blisko zabudowań, co wywołuje uzasadnioną obawę zarówno o bezpieczeństwo hodowanych zwierząt jak również i własną. Dyskutowano także o planach ogólnych, do sporządzenia których przystąpiły gminy, a które mają zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Termin sporządzenia planów ogólnych przedłużony został do 30 czerwca 2026 roku.
Na zakończenie spotkania Ireneusz Ganczar podziękował wszystkim za aktywny udział i dyskusję oraz złożył życzenia zdrowych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy spędzonych w rodzinnym gronie oraz dających chwilę wytchnienia i odpoczynku od codziennych obowiązków.
Aneta Jędrzejko