POSIEDZENIE ŻAGAŃSKIEJ RADY POWIATOWEJ LUBUSKIEJ IZBY ROLNICZEJ
W dniu 5 grudnia w Urzędzie Miejskim w Szprotawie odbyło się pierwsze, powyborcze posiedzenie Żagańskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady, Andrzej Kałek – prezes LIR, Marek Strzelczyk – delegat do KRIR oraz przedstawiciele instytucji: Mirosław Gąsik Burmistrz Szprotawy, Katarzyna Dziedzic Sekretarz Gminy, Marcin Psonak z Biura Powiatowego ARiMR w Żaganiu z/s w Szprotawie, Piotr Szymczak – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żaganiu oraz Magdalena Borkowska i Justyna Kozłowska – przedstawicielki Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żaganiu.
Posiedzenie otworzył i poprowadził Ireneusz Ganczar przewodniczący Rady. W słowach wstępu powitał wszystkich uczestników spotkania oraz podziękował Burmistrzowi Szprotawy za udostępnienie sali, pomoc i przychylność widoczną także podczas wyborów do izb rolniczych. Po przyjęciu porządku obrad przewodniczący oddał głos gospodarzowi. Pan Mirosław Gąsik podziękował za zaproszenie do udziału w obradach Rady, następnie przedstawił charakterystykę gminy Szprotawa z uwzględnieniem sytuacji w rolnictwie. Odniósł się także do powyborczych zmian w Rządzie RP, z którymi zapewne będą się wiązały także zmiany kadrowe w wielu instytucjach. W imieniu samorządu Gminy Szprotawa zapewnił, że Izba Rolnicza zawsze może liczyć
na pomoc i wsparcie Urzędu.
Przewodniczący Rady podkreślił dobrą współpracę między środowiskami rolniczymi a gminą. Gmina Szprotawa jest dowodem na to, że nawet jeśli prawo daje możliwość podniesienia podatku rolnego, samorządy nie muszą z tego prawa korzystać.
Odnosząc się do wypowiedzi przewodniczącego rady, głos zabrał prezes LIR, który poinformował, że rolnicy doceniają każde obniżenie podatku rolnego i mają świadomość, że samorząd w ten sposób uszczupla budżet gminy. Następnie dokonał podsumowania wyborów do Izb Rolniczych oraz przedstawił nowy skład Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych. Poinformował także o tematach poruszanych podczas spotkań w KRIR.
Następnie głos zabrał Marcin Psonak z ARiMR. Poinformował, iż w powiecie żagańskim zmniejsza się ilość gospodarstw, ale areału nie ubywa. Część gruntów została przywrócona, część scalona lub wchłonięta przez większe gospodarstwa. W obecnej kampanii do dopłat bezpośrednich złożonych zostało 1620 wniosków, a zaliczki otrzymało już 1541 beneficjentów i jest to główna zaliczka wypłacana w tym roku. Kwota zaliczkowana wyniosła 17 mln 154 tys. zł i jest to czwarta kwota w skali województwa lubuskiego. Obecnie wypłacane są kwoty końcowe. W latach poprzednich z dopłat w ramach ONW w powiecie żagańskim skorzystało 1400 rolników, w tym roku 925, ponieważ obszary z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami zostały pomniejszone. Kwestia obszarów ONW wywołała dyskusję na temat zasad ich powstawania oraz zmian jakim były poddawane.
W programie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych wnioski złożyło 129 beneficjentów, zaliczki nie były wypłacane.
W dalszej części wypowiedzi Marcin Psonak przedstawił realizację wypłat dla innych płatności oraz podsumował tegoroczną pracę oddziału regionalnego ARIRM w powiecie żagańskim. I tak:
– Pomoc dla pszczelarzy do rodzin pszczelich – złożonych zostało 137 wniosków na 7582 pnie, w sumie wypłacono kwotę 379 tys. zł.
– Dopłaty do zużytego materiału siewnego. W pierwszym programowaniu wnioski złożyły 132 osoby, z czego 97 osób wnioski wycofało. W kolejnym programie pomocowym do materiału siewnego wnioski złożyło więcej osób, bo 117.
– Z naboru pomocy w formie dopłat do roślin zbożowych i oleistych złożono 284 wnioski, z czego udało się zapewnić płatność dla 157 beneficjentów.
W swoim wystąpieniu kierownik BP ARiMR przedstawił także zasady naborów innych wniosków (dopłaty do nawozów, udział w ekoschematach, wnioskach premiowych dla małych gospodarstw), zasady przeprowadzania kontroli gospodarstw, zmiany w aplikacji Mobilnej ARiMR.
Jako kolejne głos zabrały przedstawicielki inspektoratu weterynarii w Żaganiu. Panie zapoznały uczestników spotkania ze stanem prawnym i wymaganiami dotyczącymi prowadzenia hodowli zwierząt w gospodarstwie na użytek własny i z przeznaczeniem produktów na sprzedaż. Wśród tematów poruszonych podczas wystąpienia znalazły się: aplikacja IRZplus, wymagania bioasekuracji (w tym zmniejszonej bioasekuracji), kontrolowanie przez inspektorat weterynarii gotowych produktów, jakie trafiają na sklepowe półki. Nie zmieniło się prawo-dawstwo weterynaryjne, zatem pozostają dotychczasowe harmonogramy wstawień, a rolnik ma obowiązek zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii wszelkie zmiany w stadzie, w przydomowej hodowli zwierząt.
Informację nt. bieżącej pracy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żaganiu oraz o planowanych szkoleniach dla rolników przedstawił kierownik jednostki – Piotr Szymczak. Ze względu
na trudną sytuację kadrową zaapelował o wyrozumiałość oraz niepozostawianie przez rolników na ostatnią chwilę spraw, które można rozwiązać wcześniej. Odniósł się do wypowiedzi przedstawiciela ARiMR dotyczącej licznych zmian w programach, które również miały znaczący wpływ na pracę doradców rolniczych. Niemniej jednak podkreślił, iż pracownicy ODR zawsze starają się znaleźć czas na udzielenie porady. Podziękował za dotychczasową współpracę z Biurem Powiatowym ARiMR, dzięki której wiele kwestii budzących wątpliwości podczas wypełniania wniosków oraz realizacji programów udawało się wspólnie rozwiązać. Na koniec zachęcił do udziału w szkoleniach, jakie będą realizowane przez LODR.
Podsumowując posiedzenie Ireneusz Ganczar, przewodniczący Rady ustalił z członkami Rady plan pracy na przyszły rok. Podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie, szczególnie przedstawicielom instytucji za poświęcony czas i wyjaśnienie wielu trudnych kwestii oraz złożył życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego 2024 Roku.
Red.