Główna » Aktualności, Walne Zgromadzenia LIR

POSIEDZENIE ZIELONOGÓRSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR

Autor: Red. dnia 20 lutego 2012

W dniu 14 lutego 2012r. w sali konferencyjnej LWZRKiOR w Zielonej Górze, odbyło się posiedzenie Zielonogórskiej Rady Powiatowej LIR. Spotkanie otworzył i prowadził wiceprzewodniczący Rady Rafał Nieżurbida.

Jako pierwsza z zaproszonych gości głos zabrała Dorota Małycha Kierownik Inspektoratu w Zielonej Górze Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych przedstawiła bieżącą sytuacje oraz założenia na 2012 rok odnośnie konserwacji urządzeń melioracyjnych. Po raz pierwszy od wielu lat jest szansa na przeprowadzenie inwestycji na kanale „Zimny Potok”, gdyż zostały już na ten cel wyznaczone fundusze.

Problem niedrożności cieków wodnych spowodowanych powalonym drzewostanem na terenach leśnych omówił Maciej Taborski Nadleśniczy Nadleśnictwa Przytok. Na wszystkie sygnały o powalonych drzewach Nadleśnictwo będzie reagować i usuwać powstały problem. Mówił też o wzrastającej populacji bobrów na terenach rzeki Odry. Nadleśnictwo dostało zgodę z RDOŚ na usuwanie tam, niestety na niewiele się to zdaje, ponieważ bobry bardzo szybko je odbudowują. Są plany aby w przyszłym roku wystąpić o odstrzał na ten gatunek. Z sali padło pytanie do Nadleśniczego: „Co zrobić z drogami śródpolnymi, które są notorycznie niszczone przez sprzęt wywożący drewno z lasu?”. Firmy wywożące surowiec z lasu, w większości należą do prywatnych osób, jednak należy zgłaszać do leśniczych problem zniszczonych dróg i w miarę możliwości, samochody będą kierowane innymi drogami.

Dominik Sporny przedstawiciel Lubuskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej Górze udzielił informacji dotyczących wydawania decyzji oraz jak przebiega wypłata dopłat. Kierownik Biura Wsparcia Andrzej Mierzejewski poinformował o możliwości zmian w biznes planach w trakcie realizacji projektu, jednak należy przed dokonaniem zmiany informować ARiMR.

Władysław Piasecki Prezes LIR poruszył bardzo ważny temat modulacji, tzn. że w 2012 i 2013 roku polscy rolnicy otrzymają mniej pieniędzy na dopłaty bezpośrednie w porównaniu do roku 2011. Płatności zostaną pomniejszone rolnikom otrzymującym ponad 5000 € dopłat. Źródłem tych cięć są wyliczenia Komisji Europejskiej, z których wynika, że w poprzednich latach Polska wypłaciła zbyt duże kwoty płatności uzupełniających. Niestety o tej sprawie nie informuję się rolników, choćby przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Mamy prawo oczekiwać, że rozwiązania przynoszące spore zmiany w finansowaniu rolnictwa powinny być znane z wyprzedzeniem.

Informacje bieżące z działalności ANR Filia w Zielonej Górze oraz przedstawienie informacji o wolnych gruntach w powiecie zielonogórskim omówił Emilian Dzik Dyrektor Filii Agencji Nieruchomości Rolnych w Zielonej Górze. Poinformował o wyborze nowego prezesa ANR, został nim Leszek Świętochowski. Również, mówił o likwidacji wszystkich GNiAZ-ów do końca tego roku. Jeśli chodzi o wyłączenia z dużych obszarowo (od 429 ha w górę) dzierżawionych nieruchomości 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy to na terenie zielonogórskiej Fili ANR dotyczy to 11 dzierżawców. Na terenie Filii jest jeszcze 25 tys. wolnych hektarów do zagospodarowania.

Informacja nt. bieżącej sytuacji na rynku zbóż oraz prognozy na nowy sezon, a także omówienie zmian w przepisach dot. warunków transportu zbóż omówił Ryszard Markiewicz Przedstawiciel Firmy Marka Sp. z o.o.

O możliwościach zagospodarowania resztek pożniwnych i formach współpracy mówił Tadeusz Jasionek z firmy WOODWASTE Sp. z o.o.

Rada Powiatowa zakończyła się dyskusją.

Red.

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.