POSIEDZENIE ZIELONOGÓRSKIEJ RADY POWIATOWEJ LIR
W dniu 20 lipca w Urzędzie Gminy Zabór odbyło się posiedzenie Zielonogórskiej Rady Powiatowej LIR. Na zaproszenie Stanisława Myśliwca prezesa Lubuskiej Izby Rolniczej na spotkanie przybyli przedstawiciele najważniejszych instytucji rolniczych w województwie, którzy omówili następujące tematy.
Nowe zasady sprzedaży gruntów rolnych w świetle obowiązujących przepisów – przedstawił Zbigniew Łepkowski dyrektor Filii ANR w Zielonej Górze oraz Magdalena Gąsiorowska. Zmiany, które weszły w życie w maju tego roku w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego mają za zadanie obronić polską ziemie i bronić gospodarstwa rodzinnego. Przepisy wprowadzają zakaz sprzedaży nieruchomości powyżej 2 ha z zasobów ANR. Większe nieruchomości będą dzierżawione do 15-lat rolnikom indywidualnym, na zasadzie przetargów ograniczonych.
Temat sprzedaży i dzierżawy gruntów zdominował spotkanie. Do przedstawicieli ANR padało mnóstwo pytań z sali, na które udzielili wyczerpujących odpowiedzi. Odpowiedzi na pytania, na które nie starczyło czasu można znaleźć na portalu internetowym gospodarstwopolska.pl, którym zarządza ANR.
Następnie informację o realizacji płatności obszarowych za 2015 r. oraz o kampanii przyjmowania wniosków 2016, a także zmiany w stawkach płatności z uwzględnieniem płatności RŚK i do roślin wysokobiałkowych omówili Andrzej Rochmiński dyrektor LOR ARiMR w Zielonej Górze oraz Andrzej Trzop.
Andrzej Rochmiński powiedział, że jako jednemu z nielicznych krajów UE, Polsce udało się wypłacić płatności w terminie. Dodał, że w nowej kampanii będzie istotna zmiana, a mianowicie, w pierwszej kolejności płatności otrzymają duże gospodarstwa mające powierzchnie powyżej 100 ha.
Andrzej Trzop mówił o tym, że Agencja kończy sprawdzanie złożonych wniosków oraz już rozpoczęła kontrole na miejscu. Rozpoczęcie wypłat za 2016 rok powinno ruszyć od 1 grudnia. Na koniec przypomniał rolnikom o tym, że w dniu 31 sierpnia mija termin na składanie oświadczeń o posiadaniu tytułu prawnego do działek ewidencyjnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Finansowanie zakupu nieruchomości rolnych (ustanawianie hipotek) w świetle nowych zasad sprzedaży nieruchomości omówiła Agata Krawczyk z Banku BGŻ BNP Paribas S.A.
Informację nt. bieżącej działalności doradczej LODR w Kalsku, a także informację nt. Sieci innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz PROW 2014 – 2020 przedstawił Zbigniew Żywień Dyrektor LODR
Na koniec spotkania zostały poruszone wolne wnioski i sprawy bieżące.