POZNAJCIE Z NAMI BLIŻEJ MAPĘ LUBUSKICH PRODUCENTÓW „NAWIGATOR LUBUSKI” – POWIAT WSCHOWSKI
Zapraszamy do zapoznania się z mapą lubuskich producentów – Nawigator Lubuski, wydaną przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Odkryjmy wspólnie lubuskie smaki i rękodzieło, powstające niedaleko Waszego miejsca zamieszkania. Mamy nadzieję, że dzięki mapie znajdziecie miejsca z produktami, które zadowolą Wasze kubki smakowe, a oferowane rękodzieło spełni oczekiwania estetyczne.
W niniejszym artykule znajdą Państwo informacje o producentach, którzy wypełnili formularz zgłoszeniowy, w celu pojawienia się w publikacji.
Witajcie! Czy jesteście gotowi na kolejną przygodę z ,,Nawigatorem Lubuskim” wśród smaków i rękodzieła województwa lubuskiego? Dziś udamy się na wschód naszego województwa do powiatu wschowskiego. Wspólnie odwiedzimy producentów ze Wschowy i Sławy, a także udowodnimy, że warto wspierać lubuskich producentów
oraz kupować lokalnie. Jeżeli jesteście ciekawi relacji z poprzednich powiatów zajrzyjcie do artykułów Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego na naszej stronie internetowej. Znajdziecie tam nasze wyprawy po powiecie gorzowskim, krośnieńskim, międzyrzeckim, nowosolskim, słubickim, strzelecko-drezdeneckim, sulęcińskim oraz świebodzińskim. Tak, wiemy, że brakuje jeszcze kilku powiatów, ale spokojnie do nich również się udamy. Tymczasem zapraszamy do powiatu wschowskiego!
Jadę nad jezioro i chętnie odkryję smaki powiatu wschowskiego
Zapraszamy! Oczywiście najbardziej charakterystyczną atrakcją, przyciągającą turystów do powiatu wschowskiego jest jezioro sławskie. Czy jednak będąc zaintrygowani urokami jeziora nie chcielibyście poznać bliżej okolicy pod względem smakowym i rękodzielniczym? Zabierzcie do bagażu ,,Nawigator Lubuski” i odkryjcie producentów z powiatu. Będąc w powiecie nowosolskim przekonywaliśmy Was, że lubuski ser jest jedyny w swoim rodzaju. Patrząc na mapę lubuskich producentów za ,,stolicę” lubuskiego nabiału możemy uznać właśnie powiat wschowski! To tutaj znajdziecie wielu producentów nabiału. Dziś oprócz mlecznej drogi wśród produktów regionalnych udamy się również do browaru z wieloletnią tradycją oraz do pracowni artystycznej, w której z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Jesteście ciekawi jakich producentów dziś zaprezentujemy? Zapraszamy do treści poniżej, już wszystko zdradzamy!
Kraina mlekiem płynąca
Dziś śmiało możemy nazwać naszą wyprawę, jako tę, która w większej części przebiegać będzie drogą mleczną. Producentów w nabiale jest kilku, a każdy z nich cechuje się wyjątkową jakością produktu, a często również wieloletnią tradycją działalności przedsiębiorstwa. Taki jest m.in. Zakład Przetwórstwa Spożywczego
i Handlu Henryk Kuźma (ul. Piwna 2, Sława), który w 2022 roku obchodził swoje 30-lecie działalności. Wytwarzane są tu wszelkie produkty mleczne: twarożki, maślanki, śmietany, masło (…). Aż ciężko wszystko wymienić! Producent otrzymał tytuł Polskiego Producenta Żywności, nagrodę Nasze Dobre Lubuskie, Certyfikat Sławski Produkt Herbowy, a jego produkty znajdziecie również na Liście Produktów Tradycyjnych. Jak podaje producent ,,Kuźmę kupujesz – zdrowie zyskujesz”. Szukajcie produktów na targowiskach i w sklepach stacjonarnych. Zostańmy jeszcze chwilę w okolicach sławy i wybierzmy się do Serów na Wypasie (Krzepielów 7, Sława). Właściciele serowarstwem zajmują się już ponad 10 lat, wytwarzane są zarówno świeże sery twarogowe, dojrzewające oraz mleko. Producenci otwarci są również na dzielenie się swoją wiedzą poprzez szkolenia. Zajrzyjcie do mapy lubuskich producentów – tam znajdziecie kontakty, pod którymi otrzymacie szczegółową ofertę, a samych serków szukajcie na targowiskach. Szkolenia i pokazy serowarskie organizowane są również przez Sery Kosińscy Daria Kosińska (Siedlnica, Wschowa). Wytwarzane są w nim sery podpuszczkowe, twarogowe, czy dojrzewające, które można zakupić w sklepach stacjonarnych i na targowiskach. Producent zdobył
I nagrodę w XX konkursie ,,Sposób na sukces”.
Browarnictwo z wieloletnią tradycją
Przebyliśmy już drogę mleczną, ale jeżeli jesteście pełnoletni to być może chcecie spróbować regionalnych wyrobów browarnictwa? W okolicach Wschowy od 1998 roku funkcjonuje Browar Edi (Nowa Wieś 5E, Wschowa). Każdy znajdzie tam produkt odpowiadający jego preferencjom. Wieloletnią tradycję browaru poświadcza również obecność ich produktów na Liście Produktów Tradycyjnych. Dodatkowo Browar Edi uzyskał I nagrodę w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo, Godło Złotej Jaskółki, oraz Perłę na targach ,,Polagra”.
Sławskie rękodzieło
Pokazaliśmy Wam już produkty spożywcze z powiatu wschowskiego, które znalazły się w ,,Nawigatorze Lubuskim”. Czas na rękodzieło. W Sławie w Pracowni Artystycznej Jadwia (Krępina, Sława) znajdziecie ozdoby świąteczne
i okazjonalne. Zajrzyjcie na Facebooka Pracowni, w której znajdziecie pełną ofertę rękodzielniczą.
Prosimy o wcześniejsze skontaktowanie się z wyżej wymienionymi miejscami w celu rezerwacji terminu, bądź uzyskaniu informacji o aktualnej ofercie. Wszystkie namiary znajdą Państwo w publikacji Nawigator Lubuski!
Chcecie dowiedzieć się więcej?
Zobaczcie mapę w wersji online http://www.lcpr.pl/nawigator
Wszelkie pytania dotyczące publikacji prosimy kierować do Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego mailowo marketing@lcpr.pl lub telefonicznie 501 045 857.
Informacje podane w artykule bazują na danych przesłanych przez producentów przed oddaniem publikacji do druku.
Artykuł oraz materiały graficzne:
Justyna Gray, Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego.