Główna » Aktualności, Wyróżnione

POZNAJCIE Z NAMI BLIŻEJ MAPĘ LUBUSKICH PRODUCENTÓW „NAWIGATOR LUBUSKI” – POWIAT ŻAGAŃSKI

Autor: Red. dnia 29 marca 2023

Zapraszamy do zapoznania się z mapą lubuskich producentów – Nawigator Lubuski, wydaną przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Odkryjmy wspólnie lubuskie smaki i rękodzieło, powstające niedaleko Waszego miejsca zamieszkania. Mamy nadzieję, że dzięki mapie znajdziecie miejsca, oferujące produkty, które zadowolą Wasze kubki smakowe oraz oczekiwania estetyczne.

Czas na kolejną podróż z Nawigatorem Lubuskim! Ponownie odwiedzimy lubuskich producentów i rękodzielników utwierdzając się w przekonaniu, że warto wspierać lubuskich producentów i kupować lokalnie. W tym artykule udamy się do powiatu żagańskiego. Przypominamy, że na naszej stronie internetowej znajdują się opisy wszystkich wcześniej zrecenzowanych powiatów – gorzowskiego, krośnieńskiego, międzyrzeckiego, nowosolskiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego, świebodzińskiego, wschowskiego oraz zielonogórskiego. Tak dobrze liczycie – oprócz dzisiejszej relacji czeka nas jeszcze jedna podróż w ramach cyklu podróży po smakach i rękodziele z mapą lubuskich producentów ,,Nawigator Lubuski”.

Żagańskie regionalne specjały

Czy wiecie, że w powiecie żagańskim działa niezwykła kaktusiarnia? Czy słyszeliście, że znajdziemy tu produkty mięsne, dla których klienci przemierzają całe województwo, a także pasieki doceniane w wielu konkursach, chleby i wyroby cukiernicze, których zapach unosi się w całym okolicznym regionie, czy leśne smaki dziczyzny.
W żagańskim powstają również oleje nadające żywności wyjątkowy smak. Dziś zaprezentujemy również pałac, który musicie odwiedzić. Nie zabraknie też rękodzieła. Będzie ciekawie!

Mięsne rarytasy

Produkty na Liście Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi, Perła na Targach Poznańskich Polagra, Znak Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego … – to tylko część odznaczeń, którymi może pochwalić się Masarnia Motyka (ul. Szkolna 18, Wrzesiny). Najważniejszą nagrodą jest jednak uznanie konsumentów, które zdobyć jest wyjątkowo trudno. Masarnia działa od 1989 roku. Zajmuje się wyrobem wędlin tradycyjnych najwyższej jakości. Produkty zakupić można w firmowych sklepach stacjonarnych, na targach, dedykowanych sprzedaży produktów regionalnych oraz wysyłkowo. Preferujecie produkty z dziczyzny? Polecamy zapoznanie się z wyrobami Wadera (Konin Żagański 51), zajmującej się hodowlą koni, dzikich zwierząt, jeleni, danieli, muflonów, bażantów oraz jeleni sika.

Odrobina słodkości

Zapraszamy do odwiedzenia żagańskich pasiek, gdzie znajdziemy miody wieloodmianowe i liczne produkty pszczele. Czy wiecie, że na terenie powiatu żagańskiego działa Wiceulubiony Producent Lubuski 2022 roku?  Jest nim Gospodarstwo Pasieczne Grzegorz Laudacki (ul. Wolności 15A, Szprotawa).
W Szprotawie działa również Pasieka Debora (ul. Kościuszki 25/1, Szprotawa), której produkty znajdują się na Ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych oraz zostały odznaczone Perłą na Targach Polagra w 2017 roku. To nie jedyni odznaczeni pszczelarze z powiatu. Certyfikat Eko Gwarancja jest w posiadaniu Gospodarstwa Rodzinnego Smaki Przylasek (Brzeźnica), które oprócz wytwarzania produktów pszczelich, produkuje również produkty piekarnicze, naturalne, czy octy naturalne.
W gospodarstwie między majem, a lipcem można zobaczyć również pasące się małe owieczki. Kolejną odznaczoną pasieką jest Gospodarstwo Pasieczne Urban (Żagań), które działa od 1958 roku! Posiada ono nagrodę za Najlepszy Produkt Lokalny w Borach Dolnośląskich oraz II miejsce w konkursie Tradycyjne Lubuskie. To jeszcze nie wszyscy pszczelarze w powiecie! Nieopodal Iłowej znajdziecie Pasiekę z Borów Dolnośląskich (Czerna 25C, Iłowa), zaś w Janowcu Uloterapię (Janowiec 57A), w której znajduje się domek do apiterapii, umożliwiający oddychanie powietrzem ulowym.

Nie tylko miód jest słodki

Wspaniałe słodkości otrzymamy również w żagański cukierniach. Jest to m.in. działająca od ponad 40 lat firma Anters Piekarnia – Cukiernia (ul. Żagańska 29A, Jabłonów). Produkty w niej wytwarzane odznaczone są znakiem Tradycyjne Lubuskie oraz znajdują się na Ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych. Ponadto firma posiada Certyfikat Firma Godna Zaufania, II miejsce w konkursie Agroliga 2021, III miejsce w konkursie Orły Piekarnictwa oraz nagrodę w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Znajdziemy tam nie tylko słodkości, ale również chleby. Zakupimy je zarówno na targach z produktami regionalnymi oraz w sklepach firmowych, których adresy dostępne są na stronie internetowej i Facebooku producenta. Chleby i produkty cukiernicze (m.in. w sezonie wyborne jagodzianki) zakupimy również od Mąka i Cukier by Motyka (ul. Szkolna 18, Wrzesiny). Dostępne m,in. na targach z produktami regionalnymi.
To nie wszystko z łakoci! W powiecie żagańskim działa także Ulubiony Producent 2021 roku, czyli Mr. Lodzik (ul. Rynek 32, Szprotawa). Po ich lody ustawiają się kolejki. Nie żartujemy! Spróbujcie ich sami! W powiecie żagańskim, a dokładniej w Małomicach funkcjonuje również Fabryka Waty Cukrowej Bartpol (ul. Jana Pawła II 41, Małomice).

Chwila odpoczynku

Odpocznijmy. Nie, nie na ławce. ,,Nawigator Lubuski” zabierze Was w miejsce wyjątkowe, nietuzinkowe, piękne. Z winnicą, zarybionym stawem, spa, basenem, kręglami, mini golfem czy 200 metrową salą zabaw dla dzieci. Ach… można się rozmarzyć. Mowa o Pałacu Wiechlice (Wiechlice 45B), odznaczonego znakiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, Perłą na Targach Poznańskich Polagra, czy produktami na Liście Produktów Tradycyjnych.

Chcielibyście skosztować obiadu jak u mamy? A może u Jadzi! Tak! W powiecie żagańskim od 2015 roku działa Firma Usługowa Paweł Sendecki Obiady u Jadzi (ul. 3 Maja, Szprotawa), gdzie każdy znajdzie posiłek, który mamy nadzieję będzie smakował jak u mamy.

Bliżej natury

Czas na miejsce nietuzinkowe. Wyjątkowe i niespotykane. Czas na odwiedzenie miejsca stworzonego z pasji do roślin. Gdzie każda mała roślinka jest ważna
i niezwykła. Czas na Kaktusiarnię Pana Zdzisława Kondratowicza (ul. Rzeźnicka 62, Żagań). To miejsce stworzone z sercem i wielką ilością pracy. Funkcjonuje od 1984 roku. Kolekcja liczy ponad 500 gatunków oraz odmian i ponad 400 tysięcy sztuk roślin. Jesteście zmęczeni? Zaraz coś na to pomożemy. Czy wiecie, że olej lniany jest nie tylko wspaniałym dodatkiem do potraw, ale również może być stosowany, jako kuracja na włosy, czy wspomagać profilaktykę układu krążenia? Wspaniałe oleje znajdziemy również w powiecie żagańskim w miejscu odznaczonym nagrodą w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo, czyli Gospodarstwie Rolnym Państwa Towpik (Mycielin 92, Niegosławice), działającym od 1980 roku!

Rękodzieło na szydełku

Kończymy naszą podróż po powiecie żagańskim. Czas odpocząć. Zanim jednak to zrobicie zajrzyjcie do ostatniego żagańskiego punktu na mapie – do Magicznego Szydełka (Bukowica 12) i wspaniałych szydełkowych rękodzielniczych wyrobów.

Przed nami jeszcze jedna podróż – do powiatu żarskiego. Do zobaczenia!

Prosimy o wcześniejsze skontaktowanie się z wyżej wymienionymi miejscami w celu rezerwacji terminu, bądź uzyskaniu informacji o aktualnej ofercie. Wszystkie namiary znajdą Państwo w publikacji Nawigator Lubuski!

 

Chcecie dowiedzieć się więcej?

Zobaczcie mapę w wersji online http://www.lcpr.pl/nawigator

Wszelkie pytania dotyczące publikacji prosimy kierować do Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego mailowo marketing@lcpr.pl lub telefonicznie 501 045 857.

Informacje podane w artykule bazują na danych przesłanych przez producentów przed oddaniem publikacji do druku.

Artykuł oraz materiały graficzne:

Justyna Gray, Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego

Digg this!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!
  Copyright ©2024 Lubuska Izba Rolnicza, wszystkie prawa zastrzeżone.