PRYSZCZYCA – AKTUALIZACJA KOMUNIKATU MRIRW NA DZIEŃ 31 MARCA 2025 R.
31 marca odbyło się kolejne, 2-etapowe posiedzenie sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne MRiRW, związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP.
1. Sztab kryzysowy w siedzibie MRiRW z udziałem Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii ze wszystkich 16 województw oraz prof. dr. hab. Stanisławem Winiarczykiem, dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach – przegląd aktualnej sytuacji i raport służb weterynaryjnych z działań prewencyjnych, koordynowanych w województwach śląskim, podkarpackim, opolskim oraz małopolskim
Najważniejsze ustalenia:
Wobec niezwykle ważnych informacji ze Słowacji, wskazujących jednoznacznie na rozwój zagrożenia (odkryte kolejne, 5. ognisko pryszczycy, potwierdzone w gospodarstwie w Plavecky Szvrtok, w powiecie Malacky, na północnym zachodzie Słowacji; narastające na Słowacji problemy z utylizacją zarażonych zwierząt oraz poniedziałkowe nadzwyczajne posiedzenie rządu Roberta Ficy w celu omówienia zagrożenia na terytorium kraju), sztab kryzysowy pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego podjął decyzje o kolejnych krokach działań prewencyjnych w Polsce, które dotyczą katalogowania ew. miejsc i metod utylizacji zarażonych zwierząt na wypadek wystąpienia wirusa oraz działań logistycznych związanych z wymaganymi procedurami postępowań w przypadku wykrycia źródła zakażenia.
Przypominamy: pryszczyca (FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych gospodarskich oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Istnieje 7 serotypów wirusa. Obecnie występujący w UE serotyp O odpowiada za 70% zakażeń na świecie.
Wirus wydalany jest przez zakażone zwierzę w wydychanym powietrzu, wydzielinach oraz wydalinach na ok. 4 dni przed wystąpieniem u niego objawów chorobowych. Największa koncentracja wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pojawiających się pęcherzy. Przeżuwacze mogą być nosicielami wirusa nawet do trzech lat.
Źródłami zakażenia mogą być:
- zwierzęta chore;
- ślina, mleko i jego przetwory, kał, mocz;
- nasienie i zarodki;
- pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i odzież obsługi, środki transportu;
- mięso i jego przetwory oraz odpadki kuchenne.
- Wspólne obrady sztabu kryzysowego MRiRW z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz Wojewodami województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego, Głównym Lekarzem Weterynarii, Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Strażą, Policją i Inspektoratem Transportu Drogowego
Spotkanie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i miało charakter prewencyjny. W spotkaniu wziął również udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz oraz dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Zbigniew Muszyński. Wszystkie działania omawiane z udziałem RCB będą komunikowane adekwatnie do dynamizmu sytuacji.
Polska nadal jest krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRiRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje.
Informujemy, że wszystkie komunikaty sztabu MRiRW są aktualizowane na bieżąco, a dodatkowe informacje ws. zagrożenia wirusem pryszczycy publikuje Główny Inspektorat Weterynarii na stronie: www.wetgiw.gov.pl.
Źródło: MRIRW